Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az őssejt és a DNS, hogyan...

Az őssejt és a DNS, hogyan károsodik? Hogyan lehet ezt a károsodást megakadályozni?

Figyelt kérdés

2013. máj. 17. 17:37
 1/8 Ozmium42 ***** válasza:

A DNS egyészen egyszerűen úgy károsodik, hogy reakcióba lép mindenféle anyagokkal, erre sok példa van.


Az UV fény kötésfelhasadást okoz, új kötések keletkeznek, de nem az eredeti helyen, hanem más pontokon. Megváltozhat a bázis szerkezete.


Bizonyos molekulák beékelődhetnek a spirálba, megnehezítve vagy lehetetlenné téve a transzkripciót.


Oxidálószerek szintén megtámadhatják, ezeket lehet csökkenteni antioxidánsokkal.


A sejteknek vannak DNS javító mechanizmusai, de ezek is képesek melléfogni. Például, ha rossz bázis kerül beépítésre, akkor nem tudja eldönteni, hogy a két szemközti bázis közül melyik volt ott előbb, és melyiket kell cserélni, így megváltozhat a szekvencia.


Hirtelen ennyi jutott eszembe. Az őssejttel kapcsolatban nem tudom, mit akarsz tudni.

2013. máj. 17. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hát olvastam, hogy az XY őssejt regeneráló hatású. Tehát akkor károsodik. De mitől tud károsodni? A DNS akkor tehát az UV sugárzástól (ha jól tudom + a stressztől is) és még mitől?
2013. máj. 17. 19:19
 3/8 Dubi ***** válasza:

A leggyakoribb UV hatására történő károsodás az, ha két timin bázis egymás mellett van, akkor a kettős kötés az oldalukon felbomlik és egymáshoz kapcsolja őket, új kettős kötés alakul ki. Ez nem okoz problémát, a szervezet könnyen kijavítja - különben nem élnénk. Így néz ki: [link]


A metiláló szerek okozhatnak nagyon komoly károsodást, amit nem tudunk kijavítani.


A citozin elveszítheti az amin csoportját és uracillá alakulhat - többek között ezért használ a DNS timint és nem uracilt, így képes detektálni a bomlást, hiszen uracil nem kerülhet a DNS-be. Ez is probléma nélkül javítódik.


A többit az első válaszoló leírta, több nem jutott eszembe.

2013. máj. 17. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Ozmium42 ***** válasza:

Hármat soroltam fel az UV-n kívül, de nyugodtan hagyd figyelmen kívül.


Az őssejtek pedig nem regenerálnak semmit, ne higgy el mindent, amit a neten olvasol. Bizonyos, részben differenciált őssejtek felelősek a bőr, a vér, az ivarsejtek stb. képzéséért, ugyanaz károsítja őket, mint a többi testi sejtet. Ha meghalnak, az nem jó.

2013. máj. 17. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Bocsánat rossul írtam le... Szóval azt olvastam h az XY anyag (már nem emlékszem a nevére) regenerálja az őssejtet.
2013. máj. 17. 20:08
 6/8 A kérdező kommentje:
Metiláló szerek? Azok mik? Kérlek leírnátok úgyis, hogy én is megértsem? Nem nagyon értek hozzá... :/ Köszönöm!
2013. máj. 17. 20:11
 7/8 Dubi ***** válasza:

Itt van pár, kb mind veszélyes, rákkeltő anyag. Szerencsére a bőrön nem sok hatol át.


[link]


Lényegében olyan anyagok, amik hozzá tudnak adni egy másik vegyülethez egy metil csoportot. Az, hogy miért okoznak rákot elég bonyolult és jelenleg is kutatások zajlanak a folyamatról.

2013. máj. 17. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
DNS karosito a gabonafelek, a genetikailag modositott etelek is.
2013. máj. 19. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!