Az őssejt és a DNS, hogyan károsodik? Hogyan lehet ezt a károsodást megakadályozni?
A DNS egyészen egyszerűen úgy károsodik, hogy reakcióba lép mindenféle anyagokkal, erre sok példa van.
Az UV fény kötésfelhasadást okoz, új kötések keletkeznek, de nem az eredeti helyen, hanem más pontokon. Megváltozhat a bázis szerkezete.
Bizonyos molekulák beékelődhetnek a spirálba, megnehezítve vagy lehetetlenné téve a transzkripciót.
Oxidálószerek szintén megtámadhatják, ezeket lehet csökkenteni antioxidánsokkal.
A sejteknek vannak DNS javító mechanizmusai, de ezek is képesek melléfogni. Például, ha rossz bázis kerül beépítésre, akkor nem tudja eldönteni, hogy a két szemközti bázis közül melyik volt ott előbb, és melyiket kell cserélni, így megváltozhat a szekvencia.
Hirtelen ennyi jutott eszembe. Az őssejttel kapcsolatban nem tudom, mit akarsz tudni.
A leggyakoribb UV hatására történő károsodás az, ha két timin bázis egymás mellett van, akkor a kettős kötés az oldalukon felbomlik és egymáshoz kapcsolja őket, új kettős kötés alakul ki. Ez nem okoz problémát, a szervezet könnyen kijavítja - különben nem élnénk. Így néz ki: [link]
A metiláló szerek okozhatnak nagyon komoly károsodást, amit nem tudunk kijavítani.
A citozin elveszítheti az amin csoportját és uracillá alakulhat - többek között ezért használ a DNS timint és nem uracilt, így képes detektálni a bomlást, hiszen uracil nem kerülhet a DNS-be. Ez is probléma nélkül javítódik.
A többit az első válaszoló leírta, több nem jutott eszembe.
Hármat soroltam fel az UV-n kívül, de nyugodtan hagyd figyelmen kívül.
Az őssejtek pedig nem regenerálnak semmit, ne higgy el mindent, amit a neten olvasol. Bizonyos, részben differenciált őssejtek felelősek a bőr, a vér, az ivarsejtek stb. képzéséért, ugyanaz károsítja őket, mint a többi testi sejtet. Ha meghalnak, az nem jó.
Itt van pár, kb mind veszélyes, rákkeltő anyag. Szerencsére a bőrön nem sok hatol át.
Lényegében olyan anyagok, amik hozzá tudnak adni egy másik vegyülethez egy metil csoportot. Az, hogy miért okoznak rákot elég bonyolult és jelenleg is kutatások zajlanak a folyamatról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!