Ha valaki a Hold felszíne felett rakéták segítségével 40 km magasságban lebegő járműből kiugrik, akkor földet (Holdat? ) érésig a súlytalanság állapotában lesz?
Utolsó, de buta vagy, már megbocsáss! :D
Fizika 7. osztály: A súly az az erő amivel a test az alátámasztását nyomja, vagy a felfüggesztését húzza.
Einstein szerint pedig a súly a gravitációs tömegvonzás által meghajlított téridő-görbület íve. De te úgysem érted miről vakert az öreg.
Ha felugrasz a levegőbe is súlytalan vagy.
TE kevered össze a tömeg és a súly fogalmát....
Kérdező: igen súlytalan lesz egészen a földetérésig. A tömegvonzás révén a Hold magához vonzza az emberkét.
Ha a Földön kiugrasz egy helikopterből akkor is súlytalan vagy. A légellenállás nem jelent szilárd alátámasztást, az csak egy ellenerő ami a mozgó test a levegő részecskéihez ütközését hivatott ellensúlyozni.
Newton III.: Minden hatás ugyanolyan mértékű, ellentétes irányú ellenhatást vált ki.
A gravitáció is egy hatás ami két tömeggel rendelkező test között jön létre. Mai tudományos ismereteink alapján ennek nincs ellenhatása. Ha csak a rejtélyes "sötét energia".
Még annyit tennék hozzá:
A súlytalanság valójában szabadesés. Ha az űrben lebegsz, akkor is szabadon esel valami nagyobb tömegű test irányába (Föld körüli pályán a Föld felé), csak nagyon lassan, nem érzékelheted. Miért? Mert a gravitációs erő minden 2 tömeggel rendelkező test között hat, ráadásul végtelen távolságban! Persze az erő mértéke a távolság növekedésével arányosan csökken, de Te is vonzod a Föld túloldalán lévő kínai kisfiú rizsszemeit, és az ő rizsszemei is vonzzák az 1 milliárd fényévnyire lévő 500 kilométer átmérőjű aszteroidát.
"Ha a Földön kiugrasz egy helikopterből akkor is súlytalan vagy. A légellenállás nem jelent szilárd alátámasztást, az csak egy ellenerő ami a mozgó test a levegő részecskéihez ütközését hivatott ellensúlyozni."
Ez kicsit sarkított.
A Föld légkörében a zuhanás elején gyakorlatilag tökéletes súlytalanság áll fenn. A gyorsulással növekszik a légellenállás, amint ez jelentőssé válik, akkor nincs többé súlytalanság-érzés. Amint eléri a zuhanó test azt a tempót, amivel a légellenállása azonos erőt fejt ki a súlyával, állandósul a sebessége, ekkor a levegő már olyan hatást fejt ki rá, mintha mondjuk egy vízágyon feküdne, ez igen messze jár a súlytalanság állapotától.
A belső fülben van egy egyensúlyszervünk. Ez érzékeli a G hatását. Az átverhetetlenül jelzi a 0 G-t. A max. sebességre gyorsult ejtőernyős és a vízben lebegő búvár sem érzi magát ezért súlytalannak, pedig a rá ható erők eredője 0.
Ennek egyszerű az oka.
A gravitáció és a Föld körüli pályán ezt kiegyenlítő centrifugális erő minden egyes atomunkra egyformán hat, míg ezt sem a felhajtőerő, sem a légellenállás nem teszi, ők a testfelületen hatnak, a belső fülben nincs kiegyenlített erőegyensúly, ő érzékeli a különbséget.
"a belső fülben nincs kiegyenlített erőegyensúly"
Mielőtt valaki belekötne, természetesen van ott is kiegyenlített egyensúly, én ezt úgy értem, mint egy rugós erőmérőnél érteném a terheletlen állapotot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!