Melyik a bronzszubsztitúcióra legkevésbé hajlamos vegyület? A pirimidin B piridin C pirrol D benzol E imidazol Miért az? Hogyan lehet eldönteni?
Az aromás gyűrű bróm szubsztitúciós reakciójának mechanizmusa SE elektrofil szubsztitúció: a Br2-ből képződő Br+ kation a támadó reagens és mivel ő pozitív töltésű, az aromás gyűrű elektron dús helyeit kedveli - innen van az "elektrofil" jelző.
Nyilvánvalóan annál könnyebben játszódik le a reakció, minél nagyobb az elektron sűrűség a gyűrűn [1].
Benzol: katalizátor (Lewis sav) szükséges. Bróm-benzol képződik.
Pirrol: a gyűrűhöz tartozó -NH- imino csoport elektron küldő - így növeli a gyűrű C atomjainak elektronellátottságát. Hevesen reagál katalizátor nélkül. 2,3,4,5-tetrabróm-pirrol képződik.
Piridin: a gyűrűben lévő =N- nitrogén (azo) csoport elektron szívó - így csökkenti a gyűrű C atomjainak elektronellátottságát. Katalizátor és hőközlés szükséges. 3-bróm-piridin képződik.
pirrol > benzol > piridin
Imidazol: a pirrol gyűrű egy C atomját (3. hely) N atom helyettesíti, ezért a pirrolhoz képest nehezebben fog lejátszódni a reakció - indoklást lásd a piridinnél. Katalizátor nem szükséges. 5-bróm-imidazol képződik.
Pirimidin: a piridin gyűrű egy C atomját (3. hely) N atom helyettesíti, vagyis két N atom van a gyűrűben, ezért a piridinhez képest nehezebben fog lejátszódni a reakció - indoklást lásd a piridinnél. Katalizátor és hőközlés szükséges. 5-bróm-pirimidin képződik.
pirrol > imidazol > benzol > piridin > pirimidin
[1] Markó-Farády: Szerves kémia, 1978.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!