Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1. A fekete lyuk miért kör alakú?

1. A fekete lyuk miért kör alakú?

Figyelt kérdés
2. A tejút rendszer közepén mi van, ott is egy feketelyuk? 3. És lehet e ugyanannyi feketelyuk mint fehér ezáltal máshová kerülünk ha beszippant? 4. És honnan tudják azt hogy halálos a fekete lyuk? 5. A kvazár a fekete lyuk, erősebbik változata?
2009. szept. 26. 22:31
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
áhhám kössz a bőséges infót:)
2009. szept. 27. 16:48
 12/15 anonim ***** válasza:
Azért azok, akik szerinte a fekete lyuk az egy pont. Észt nem osztanak? A fekete lyuk attól fekete, hogy a gravitáció ereje a fényt is megfogja. Ennyi, nem kell, hogy végtelen legyen a sűrűsége valaminek. Hiába végtelen, ha a tömege elhanyagolható emellett. Mint a miniatűr feketlyukak amitől fostak az LHC-nál, és ha lesznek, kit érdekel? Elpárolognak milliomod másodpercek alatt, nem tudnak kifejteni semmi hatást. Szóval a fekete lyuknak igenis van egy gömbszerű alakja, van átmérője, és van az eseményhorizont ami meg egy másik dolog.
2009. szept. 27. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

A fekete lyuk egy olyan égitest, aminek a felszínére vonatkoztatott szökési sebessége nagyobb a fény sebességénél ! A Nap esetében ez a sebesség 274 Km/s. Könnyen belátható, hogy lehet kiterjedése ( ergo nem feltétlenül szingularitás !). Az előforduló fekete lyukak valószínűleg közel gömb alakúak, ahogy azt már jópár kérdésben megírtuk, ennek oka a lehető legkisebb térfogatra való törekvés. Persze a forgás okozhat torzulást, így még valószínűbb, hogy forgási ellipszoid az alakjuk. A legtöbbnek az a bizonyos szökési sebessége a felszínre vonatkoztatva jóval nagyobb a fény sebességénél. Ez a sebesség a távolsággal fordítottan arányos, így belátható, hogy létezik egy távolság ahol ez a sebesség pontosan a fény sebesség. Ez a távolság adja az un. eseményhorizontot, ami ugye ilyen esetben jóval nagyobb a fekete lyuk tényleges méreténél. A veszélyessége különben a rendkívüli gravitációja miatt nagy. Egy testre, egy másik közelében tömegvonzás hat. Ez pl. a föld esetében a súlyerő. Azt azonban általában nem veszik figyelembe, hogy ez az erő a tömegközéppont távolságának függvényében változik (árapály erő). Tehát pl. egy földön álló ember fejét kevésbé vonzza a Föld, mint a lábát. Ez az erőkülönbség azonban ( arányos a gravitációs erővel többek között ....) nagyon pici. Nem úgy egy fekete lyuk közelében! Az extrém erős gravitációs erő miatt ez az erőkülönbség nagyon nagy lehet, és ha meghaladja az adott test szakítószilárdságát, az bizony szét fog szakadni.

A tejútrendszer közepén egy néhány milliárd Naptömegű fekete lyuk helyezkedik el. Ha beszippant akkor oda kerültél végérvényesen. Az a bizonyos féregjárat elmélet tetszetős, de ezeddig biztosat senki nem tud(ott) mondani. A Kvazár ( quasi stellar ) objektum egy maximum néhány fénynap átmérőjű valami, rendkívüli energiakibocsájtással. (Nem nagyon van elfogadott magyarázat egy fénynap nagyságrendű, lézerrel vetekedő felületi fényességű valamire, aminek az energiakibocsájtása sokszorosan meghaladja egy teljes galaxisét!) Egyesek szerint az anyagi világ fekete lyukjaiba beáramló anyag egy másik, antianyag világ kvazárjaiba kerül át, és fordítva: az antianyag világ fekete lyukjaiba kerülő anyag a mi világunk kvazárjaiba kerül át. A többit Rád bízom :)

2009. okt. 2. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 amanojaku ***** válasza:
minden galaxis közepén (tehát a tejútredszer) fekete lyuk van. nem tudom, hallottatok e már a fehér lyukakrókl, és a féreglyukról. a feketelyuk szerintem bejárat egy féreglyukba, a fehér meg kijátrat
2010. nov. 25. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Mielőtt kérdezel valamit, gondold át, hogy van-e értelme a kérdésnek.

1.

"A fekete lyuk miért kör alakú?"

válasz: a kör egy síkidom ( 2 dimenzión). A minimum 4 dimenziós világban így kör nem létezik, max elméletben.

Ha arra utalsz hogy az agytorzító sci-fikben mért látszik olyannak, akkor a válasz:

Egy gömb alakú égitest, olyan mint pl a Nap, csak néhány cm, vagy akár 1-2 atom átmérőjű, ezért az egységnyi felületére jutó tömegvonzás milliószorosára nő, qrva nagy a gravitációs ereje. A körülötte lévő teret annyira eltorzítja, hogy az "elszakad", a gravitációja miatt. "kör" alakú, mert a tér rácsavarodik. A nagy gravitáció miatt a fény sem képes kijutni belőle, így nem láthatjuk, csak a feketeséget (innen jött a neve).

2.

Igen, többnyire minden galaxis közepén egy ún. supermasszív fekete lyuk található. jelen pillanatban is a naprendszerünkre a fekete lyuk hatást gyakorol. Néhány milliárd év múlva akár be is szippanthatja.

3.Nem lehet ugyan annyi, a fehér lyuk nem a fekete ellentéte. Nem kerülhetünk máshová, ha a fekete beszippant, mivel a szingularitásba kerülünk, ahol megszűnik a tér és az idő.

4.

Halálos, mivel olyan erős a gravitációja, hogy szó szerint atomjaira tépi az anyagot. De ha feltesszük, hogy ez nem történik meg, akkor az előbb említett szingularitás nyel el.

5.Kvazár=rádióforrás. fekete lyuk=fekete lyuk.

esetleg a kvazár része lehet fekete lyuk, de akkor sem egyenlő vele.

2010. dec. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!