Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Képződéshő, elektronaffinitás,...

Képződéshő, elektronaffinitás, ionizációs energia, összefüggés?!

Figyelt kérdés

Külön-külön értem mind a hármat, hogy mit jelent, de nem tudom, hogy lehet őket összekapcsolni.

pl.: 2 Na + Cl2 --> 2 NaCl

A Na ionizációs energiája: +502 kJ, tehát összesen +1004 kJ

A Cl ionizációs energiája -356 kJ, tehát összesen -702 kJ

Ezek alapján a NaCl képződéshője +146 kJ, tehát összesen 292 kJ.


A probléma: több könyvben is -411 kJ a képződéshő.

Milyen tényezőket hagytam figyelmen kívül, és egyáltalán van-e valamiféle kapcsolat a 3 jelenség között?


A segítségeteket előre is köszönöm. :)



2013. ápr. 23. 17:53
 1/7 Silber ***** válasza:
A halmazállapotokat is figyelembe vetted? Nagyon fontos.
2013. ápr. 23. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A klór ionizációja két lépésben történik.

Az első a Cl2->2Cl lesz, tehát kihagytad a klór kötési energiájának felbomlását.

Majd végül a 2 Cl-> 2Cl- +2e-


Így kijön a 411 Kj képződéshő emlékeim szerint.

2013. ápr. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Elismerésem...egy tisztelettudó ember, aki előre meg tudja köszönni a válaszokat.


"A Cl ionizációs energiája -356 kJ"

A megadott adatod nem az ionizációs energia, hanem az elektronaffinitás - amikor 1 mol gázállapotú Cl atom befog 1 mol elektront, amikor is energia szabadul fel, mértékegysége kJ/mol, nem kJ.


"Milyen tényezőket hagytam figyelmen kívül..."

Hármat, de az érthetőség kedvéért leírom neked mindegyiket:


ΔHs: a Na szublimációs entalpiája (szublimációs hője): Na(s) --> Na(g)

D0: a Cl2 disszociációs energiája: 1/2 Cl2(g) --> Cl(g)


I: a Na első ionizációs energiája: Na(g) --> Na+(g) + e-

A: a Cl elektronaffinitása (a gázállapotú anion képződési energiája): Cl(g) + e- --> Cl-(g)


-U: a NaCl rácsenergiája (Coulomb energiája) fordítottja: Na+(g) + Cl-(g) --> NaCl(s)

(Mivel az U rácsenergia NaCl(s) --> Na+(g) + Cl-(g) folyamatra vonatkozik, a fenti átalakulás: -U.)


ΔHf: a NaCl képződési (formation) entalpiája: Na(s) + 1/2 Cl2(g) --> NaCl(s)


"... van-e valamiféle kapcsolat a 3 jelenség között?"

Van (és a fenti 6 között). Ezt hívják Born-Haber körfolyamatnak (Born-Haber Cycle):

[link]


ΔHf = ΔHs + 1/2 D0 + I + A - U


Megjegyzés: A előjele negatív. A jelölések más irodalomban mások lehetnek.


/Forrás: Dr. Liszi János: Fizikai kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1993./

2013. ápr. 24. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Előttem már a lényeget leírták jól, csak néhány megjegyzést, illetve következtetést írnék a kérdésedhez.


Amikor ionizációs energiáról és elektronaffinitásról beszélsz, akkor minden esetben molnyi mennyiségű, gáz halmazállapotú szabad atomról beszélsz.


A képződéshő viszont a felírt egyenlethez tartozik - nem feltétlenül 1 mol, és nem feltétlenül szabad atom!


Amikor ionizációs energiáról beszélsz, mindig pozitív ionok képződnek, mert a legkönnyebben eltávolítható elektront viszed el minden atomról.

Tehát a klór esetében is pozitív ionok képződnek, ha az ionizációs energiát befekteted!


Elektronaffinitás esetén molnyi gázhalmazállapotú szabad atomra molnyi elektront viszel (minden atomra egyet) és negatív ionok képződnek.

A nátrium esetében ehhez neked kell energiát befektetned, hogy negatív töltésű nátrium ionok képződjenek, de a klór esetében energia szabadul fel, ha minden klóratom kap egy-egy elektront.


Összegezve, ha van egy egyenleted, ami alapján képződéshőt kell számolni, akkor a molarányok figyelembe vételével először el kell jutni oda, hogy gázhalmazállapotú szabad atomjaid legyenek.

Aztán pozitív ionokat az ionizációs energia segítségével tudsz számolni, negatív ionokat meg az elektronaffinitással.

2013. ápr. 25. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
Kérdező: valamit nyögjél ide öreg, ha már feltetted a szutyok kérdésedet...
2013. ápr. 26. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nem azért nem írtam, mert nem akartam, hanem azért, mert átgondoltam, amiket írtatok, és mostmár nagyjából értem.


Köszönöm mindenkinek a segítséget!

2013. ápr. 26. 20:00
 7/7 anonim válasza:
a képződéshő [kJ/mol] / és nem szimplán [kJ]
2014. febr. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!