Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért más a napkelte és...

Miért más a napkelte és naplemente színe?

Figyelt kérdés
2009. szept. 25. 21:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A levegő pára és por tartalma más hajnalban és este, ezek a szálló víz és szilárd szemcsék határozzák meg a levegő fénytörését ami a Naplemente színváltozásait okozza.
2009. szept. 26. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

én ezzel a válasszal kicsit vitatkoznék, mert a levegő por, és páratartalma ugyan tényleg befolyásolja a fénytörést, de egy adott por és páratartalom előfordulhat a nap bármely szakában.


Szerintem inkább az az oka hogy keltekor nagyobbrészt alulról világítja meg a felhőket nyugtakor pedig felülről.


Mikor meg már a horizont szélén van kb egyforma magának a Napnak a színe.

2009. nov. 11. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
A kérdés kiírásakor egyértelműnek hittem, hogy természetesen azonos napmagasságok esetén vagyok kíváncsi az eltérés okára, vagyis nem releváns, hogy alulról, illetve felülről világítja-e meg a felhőket. (Különben felhők nélkül is eltérő a naplemente és napkelte színe). Ráadásul a hajnali felkelő napba minden további nélkül bele lehet nézni, egy homogén vörös korong, míg naplementekor erősen izzó, narancssárga színezetű a nap, melybe - ahogy napközben is - nem lehet huzamosabb ideig belenézni. Ennek megfelelően a hajnal sokszor rózsaszínes, az alkony pedig arany.
2009. nov. 11. 21:20
 4/6 anonim ***** válasza:
33%

Rávilágítottál hogy keveset nézek Napkeltét és lementét....:S


De legalább már tudom ;)


És bocs hogy nem a kérdésre válaszoltam, de nekem még mindig félreérthető lenne, ha először látnám.

2009. nov. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
No problem ;)
2009. nov. 12. 21:25
 6/6 ataaa ***** válasza:
100%

A Doppler effektus miatt. Napfelkeltekor a Föld forgása miatt a szemlélő a fényforrás felé mozog, ezért az ibolya felé tolódik el. Majd ez egyre lassul és átmegy távolodásba. Itt a vörös felé tolódik el a színkép.

Ugyan ez játszódik le a hanghullámokkal is amikor közeledik egy autó éles hangal, majd amikor elsuhan mellettünk és távolodik mélyebb a hangja.;-)

2011. nov. 2. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!