Ha nem alakult volna ki a klorofill, csak fikoeritrin (esetleg fikocianin) lenne, akkor a piros nyugtató szín lenne?
"Ha nem alakult volna ki a klorofill, ..."
Bármi lehetett volna, és az ellenkezője is. A "Mi lett volna, ha" kezdetű mondatok nem tartoznak a tudomány tárgykörébe, legfeljebb a filozófiáéba.
A tudomány tárgyköre minden, ami kísérlettel vizsgálható, illetve amiből predikciók tehetők, amik a jövőben vizsgálhatóak lesznek. Az összes többi dolog csak tudománynak látszó izé. Vagyis filozófia.
Szóval ha tudsz rá értelmes kísérletet tervezni, akkor tervezz. A következőt kell tenned:
Vegyél kontrollcsoportnak egy Föld-szerű bolygót, ahol, minden piros, de létezik emberi faj. Ez az emberi faj minden egyéb tekintetben legyen azonos a mi fajunkkal.
Végezz el egy kísérletet, hogy melyik szín mennyire nyugtató.
Ha ezt nem tudod megtenni, akkor filózz egy asztalnál ülve, de ne gondold, hogy tudományt csinálsz.
A gondolatkísérlet az nem kísérlet, hanem modellezés. Vagyis amikor elmagyaráz valamit egy elképzelt szituációval olyan hülyéknek, amilyen te is vagy. Avagy pedig predikció, melyeket egyébként azóta igazoltak is, tehát megcsinálták a kísérletet.
Egyébként mutass olyan gondolatkísérletet, ami úgy kezdődik, hogy "mi lett volna, ha...". Mindegyik úgy kezdődik, hogy "tegyük fel, hogy van egy...".
Nem vagyok hülye, bármennyire is annak tart sznobságod.
Ha nem tetszik a "ha", akkor itt van a kérdés nélküle:
Azért nyugtató szín a zöld, mert a növényzet is zöld, vagy ettől független a dolog?
Ha a "ha"-s kérdések nem megfelelőek, akkor nyilván az alábbiak sem tudományosak, hiába hallgattam róluk előadást, szerepeltek ZH-kérdéseimben:
Mi lenne, ha két űrhajós elmenne egy fekete lyukhoz, mi lenne, ha az egyik beleesne, a másik pedig az eseményhorizontról nézné?
Mi történne, ha elolvadna az Északi-sark teljes jégtakarója?
Mi lenne, ha zöld fóliasátorban tartanánk a növényeinket?
Mi lenne, ha a két vegyi anyagot összeöntenénk?
Mi történne, ha eltűnnének a szúnyogok?
Mi történne, ha egy meteorit becsapódna a Földbe?
Mi lenne, ha eltűnne a Hold?
Mi történne, ha zuhanó repülőn elejtenénk egy tollat?
stb.
(A tételezzük fel kezdetű mondatokat is ide lehet sorolni.)
Ilyen alapon az összes hatástanulmány felesleges, mert az is csak feltételezésekből áll.
Az egyik professzoromnak volt a szavajárása, hogy összetett rendszereket úgy a legjobb vizsgálni, hogy egy-egy dolgot változtatunk benne. Ha ez a gyakorlatban kivitelezhetetlen, akkor induljunk ki az egyik elemből, és gondolatban vegyük sorba, mi történhetne, ha változtatnánk rajta.
Te direkt olyasmit adsz a számba, amit nem mondtam. Elmondtam, hogy a modellezés az tudomány. A "mi lenne, ha leejtenénk valamit a repülőn" egy elvégezhető kísérlet, tehát miért is ne lenne tudomány, a legszigorúbb feltételbe is belefér. A "mi lenne, ha eltűnne a Hold" modellezhető, úgy is lehet kérdezni, hogy "milyen hatásokkal van a Hold a Földre". Nyilván a megfelelő egyenletek ismeretében le tudod írni azokat a változásokat, amiket a Hold eltűnése okozna. Akkor meg miért nem tudomány?
De. Hogyan fogalmaznád meg azt, hogy "ha minden piros lenne, akkor az lenne-e a nyugtató szín"? Sehogy. Milyen tudományos módszerrel határozod meg azt, hogy
A) A zöld szín valóban nyugtató-e, vagy ez egy tévhit?
B) Volt-e a múltban evolúciós összefüggés a zöld szín jelenléte és a nyugtatóhatás között?
És ilyen idiótáknak adnak diplomát...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!