A veleszületett immunitás az természetes immunitás?
Minden oldalon máshogy írják, eddig kb. 10 féle elméletet találtam az immunrendszerről. Úgyhogy valaki segíthetne, a könyvem még egy variációit ír, ami eltér a többitől.
Az egyik könyv azt írja létezik természetes, azaz veleszületett immunitás és szerzett immunitás. A másik könyv azt írja a fertőzésekből való kigyógyulás aktív, természetes immunitást alakít ki, amit szerzett immunitásnak nevezünk. Tehát itt a kettőt már egybe veszi.
A harmadik forrás azt írja a szerzett immunitásnak természetes és mesterséges formája van.
A másik. Az egyik könyv azt írja a természetes immunitás az nem specifikus, míg a szerzett az specifikus. A könyvbe van egy táblázat ami feltünteti, hogy a természetes, azaz nem specifikus immunitás és a szerzett, azaz specifikus immunitás is lehet sejtes és ellenanyaghoz kötődő immunválasz. Más helyen meg azt írják csak a specifikus immunválaszt, azaz a születettnek van ellenanyaghoz kötődő és sejtes formája.
Iszonyat. Valaki, aki tudja érti és összetudja foglalni csoportokba hogy, hogy van, azt megköszönném.
Az immunitásnak alapvetően két formája van : 1. veleszületett, 2. szerzett.
A veleszületett immunitás az az, amikor a szervezetet egy kórokozó azért nem tud megbetegíteni, mert az nem fogékony rá ( pl. a sertéspestis kórokozója az embert nem betegíti meg). Ez a veleszületett (vagy más néven természetes ) immunitás valóban nem specifikus, mivel nem a szervezet által termelt ellenanyagon alapul, hanem azon, hogy az adott kórokozónak nem adottak az életfeltételei ebben a gazdaszervezetben.
2. Szerzett immunitásnak nevezzük, a mikor a szervezet fogékony az adott kórokozóra. Találkozik vele, az kisebb - nagyobb betegséget okoz, majd a szervezet "feltérképezi" a kórokozót, ellenanyagot gyárt, s elpusztítja azt ( meggyógyul ). Ezt követően az immunrendszer "elraktározza" a kórokozó információit a megfelelő T sejtekben (Tm lymphociták), s amikor ismét találkozik vele, igen gyorsan tud már ellenanyagot ( antitest) gyártani, s nem alakul ki megbetegedés. A szervezet ily módon immunissá válik, méghozzá természetes úton ("természetes, szerzett immunitás")
Ha viszont szándékosan viszünk be a szervezetbe olyan kórokozót, amely betegséget nem tud okozni ( pl. gyengített élő, vagy elölt) de az immunválaszt kiváltja, akkor a szervezet ugyanúgy védetté válik a valódi, fertőzőképes kórokozóval szemben is. Ez a mesterséges immunizálás.
A szerzett immunizálás ( akár természetes, akár mesterséges) specifikus és ellenanyaghoz kötött, hiszen az ellenanyag termelés mindig EGY ADOTT kórokozó ellen irányul.
Remélem tudtam segíteni.
Hát az első válasza is sántít nekem:D
Két nagy csoport van:
1. nem specifikus (más néven veleszületett)
2. specifikus (más néven szerzett)
Az 1. csoportba tartoznak a fagocitáló sejtek, természetes ölősejtek, komplementrendszer, ill. a különböző barrierek (pl. a bőr, nyálkahártya).
A veleszületett immunitás elemei azok mindig jelen vannak a szervezetben, és készek harcolni az idegen anyagokkal.
Azért nevezzük "nem specifikusnak", mert minden egyes károsító tényezőre ugyanazt a választ adják. Nincsen "memóriája" sem, tehát ha újra bekerül a szervezetbe ugyanaz a kórokozó, akkor megint ugyanolyan sebességgel zajlik le az egész reakció.
A 2. csoport további alcsoportokra oszlik.
a) természetes immunitás
Ezen belül van kettő: aktív és passzív. Az aktív a fertőzések kiállásával megszerzett immunitás. Ha bekerül egy kórokozó a szervezetbe, akkor egyrészt elindul a veleszületett immunválasz (azaz pl. a falósejtek megpróbálják elpusztítani a kórokozót), másrészt aktiválódik a specifikus immunrendszer is.
A specifikus immunrendszerhez a limfociták tartoznak. Ezeknek a sejtek specifikusan ismerik fel az adott kórokozót, és kifejezetten az ellen a fajta kórokozó ellen termelnek ellenanyagot. Emellett képződnek memóriasejtek, amelyek megjegyzik a betolakodót, és ha legközelebb is bekerül a szervezetbe, akkor sokkal hamarabb tudnak rá reagálni.
(Egyébként ezen belül is megkülönböztetünk még celluláris és humorális immunválaszt is.)
A passzív, természetes immunitást pedig az anyai ellenanyagok jelentik. Amikor a magzat még a méhben van, akkor az anya specifikus ellenanyagai a méhlepényen keresztül átjutnak a magzatba, és az élet első pár hetében valamennyire védik az újszülöttet.
b) mesterséges immunitás
Nah ezen belül is megkülönböztetünk még kettőt: aktívat és passzívat.
Az aktív során mesterségesen juttatunk be a szervezetbe kórokozókat, vagy azoknak egy részletét. Ez a védőoltás.
Pont ugyanaz zajlik le, mint mikor elkapunk egy betegséget, csak ugye mesterségesen váltottuk ki a védőoltással. De ugyanúgy aktiválódik a specifikus immunrendszer, ugyanúgy keletkeznek ellenanyagok és memóriasejtek.
A másik a passzív, amikor is a kész ellenanyagot juttatjuk be a szervezetbe. Erre akkor van szükség, mikor nincsen idő arra várni, hogy a védőoltással immunizáljunk vkit.
Tehát:
1. Veleszületett (nem specifikus) immunitás
2. Szerzett (specifikus vagy adaptív) immunitás
a) természetes
- aktív (kiállt fertőzések révén)
- passzív (anyai ellenanyagok)
b) mesterséges
- aktív (aktív védőoltások)
- passzív (ellenanyagok beadása)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!