Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan avatkozna bele, ha a...

Hogyan avatkozna bele, ha a terméket kívánná legyártani? 2N2 + 3H2 ---- 2NH3

Figyelt kérdés

Házi dolgozat, és már a kérdést sem értem. Itt a teljes feladat:

Az alábbi kémiai folyamat egyensúlyra vezet.Konkrét példákkal mutassa be, hogyan avatkozna bele, ha a terméket kívánná legyártani? 2megoldást válasszon, szövegesen is indokolja mega lépését. 2N2 + 3H2 ---- 2NH3


Valaki le tudná írni nekem a választ? És egy kis magyarázat is jól jönne. :)



2013. ápr. 4. 19:16
 1/7 Silber ***** válasza:

Termodinamika.

1.: Az exoterm reakcióknak kedvez a hőmérséklet csökkentése, így a minél alacsonyabb hőmérséklet kedvez az ammónia képződésének. Természetesen minél kisebb az érték, annál lassabban fog képződni az ammónia, azonban sok-sok idő elteltével az egyensúlyi elegyben nagy arányban lesz megtalálható az ammónia.

2.: Mivel mólszámcsökkenéssel jár a reakció (5 mol anyagból lesz 2 mol), ezért a minél nagyobb nyomás kedvez a termékek képződésének.

3.: A termék folyamatos elvétele szintúgy növeli az alapanyagok konverzióját, mivel K=const. esetén a számláló értének csökkenését csak úgy tudja a rendszer korrigálni, ha csökken a nevező (kiindulási anyagok megfelelő hatványon vett szorzata) értéke.

Választhatsz.

2013. ápr. 4. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezt még értem is. :) De! "Konkrét példa" alatt nem valami képletet akar? Gondolom abból, hogy ez után még külön kéri azt is, hogy szövegesen IS indokoljam. :S
2013. ápr. 4. 20:02
 3/7 Silber ***** válasza:

Konkrét példák alatt én a különféle ipari berendezéseket tudnám elképzelni, minthogy:

- Hőmérséklet tartásához speciális, ammóniagyártó reaktor használata (Haber-Bosch eljárás). A termék folyamatos elvétele szintúgy a reaktor felépítéséből adódik, de nem olyan formában mint ahogy elsőre gondoná az ember.

- Nyomás előállításához turbókompresszorokat használnak manapság már.


Azért nem akarnék ebbe mélyebb szinten belemenni, mivel egyetemi szint, és nem tudom milyen nívón lenne rá szükséged.

2013. ápr. 4. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! 9. osztályos tananyag elvileg, vagyis közép iskolás szinten érint a téma. Azt azonban nem hiszem, hogy erre (Ipari) a részre kitérne a tanár. :)
2013. ápr. 4. 22:38
 5/7 Silber ***** válasza:

Hát... Mindenképp érdekes, mert nekem ez a feladat 9. osztályosok részére szerintem nehéz. De a tanárod tudja...

Kérdezd meg tőle, mit ért a konkrét példa alatt. Irodalmi adatok alapján számoljunk ki egy példát? Enélkül nem akarnék nekiállni számolgatni.

2013. ápr. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Persze, meg is értelek. Én is erre gondoltam, amikor azt írtam, hogy már a kérdést sem értem.


Köszönöm még egyszer a választ! :)

2013. ápr. 5. 00:25
 7/7 anonim ***** válasza:
Az ipari előállításról burkoltan elég annyit tudni, hogy 20 MPa nyomáson és 450-500 fok környkékén szokták létrehozni.( ez még belefér a középsulis ismeretekbe). Bár a reakciónak az alacsonyabb hőmérséklet kedvez, mivel endoterm, de alacsony hőmérsékleten kisebb az ütközések száma. Ez meg kell a kémiai reakcióhoz. Így 450-500 fokon már ez a szám megnő, és bár hatékonyabban kell növelni a nyomást és elvonni a terméket mégis gyorsabb lesz a reakció.
2013. ápr. 5. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!