NaCl-ban a Cl redukálja vagy oxidálja Na-t?
Kicsit kevered itten a dolgokat.
A Cl töltése alaphelyzetben semleges, mint minden atomé (így a Na-é is). A Cl-ion az, aminek van töltése (ugyanez vonatkozik a Na-ra is). A Cl-nak alaphelyzetben a külső elektronhéján 7 elektron kering, vagyis elektronfelvétellel tud nemesgázszerkezetűvé válni. Ha szert tesz egy elektronra, akkor ionná válik, és az eredetihez képest -1 lesz a töltése (a többletelektron miatt).
A Na külső elektronhéján egyetlen elektron kolbászol. Tehát a Na ezen elektrontól próbál megszabadulni, hogy nemesgáz-szerkezetű lehessen. Ha ez sikerül neki, akkor elveszíti ezt az elektronját, így +1 lesz a töltése.
Ha ezek ketten találkoznak, akkor a Na át tudja passzolni azt az egy elektronját a Cl-nak, így mindkettő örülni fog fenemód a másiknak. Eközben a Cl az oxidálószer szerepét tölti be, oxidálja a Na-ot, amely így a folyamat során redukálódik.
Az oxidációs szám változása egyértelműen eldönti. Egyszerű ionok esetében az oxidációs szám megegyezik a töltéssel, illetve atomoknál (Na) és kétatomos, azonos atomokból felépülő molekuláknál (Cl2) az oxidációs szám nulla. Két 0 oxidációs számú reagensből indulunk ki, az eredmény a NaCl molekula, amiben a Cl tőltése -, a Na-é +. A lényeg az oxidációs szám VÁLTOZÁS, vagyis a kiinduláshoz képest a klóré eggyel csökkent, a Na-é pedig eggyel nőtt. Aminek csökken az oxidációs száma, az redukálódott, és maga oxidálószer, aminek nőtt, az oxidálódott, és maga redukálószer.
Vagyis a klór redukálódott, és maga a reakcióban oxidálószerként viselkedett, a Na-ot oxidálta.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!