Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » NaCl-ban a Cl redukálja vagy...

K.k.Judit kérdése:

NaCl-ban a Cl redukálja vagy oxidálja Na-t?

Figyelt kérdés
Úgy tudtam, hogy Cl -1 töltésű, tehát oxidálódnia kell hiszen le kell adja azt a plusz elektront. Na +1 töltésű tehát fel kellene vegyen egy elektront, hogy semleges legyen tehát redukálódnia kell. vagy nem?
2013. márc. 21. 17:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Kicsit kevered itten a dolgokat.


A Cl töltése alaphelyzetben semleges, mint minden atomé (így a Na-é is). A Cl-ion az, aminek van töltése (ugyanez vonatkozik a Na-ra is). A Cl-nak alaphelyzetben a külső elektronhéján 7 elektron kering, vagyis elektronfelvétellel tud nemesgázszerkezetűvé válni. Ha szert tesz egy elektronra, akkor ionná válik, és az eredetihez képest -1 lesz a töltése (a többletelektron miatt).


A Na külső elektronhéján egyetlen elektron kolbászol. Tehát a Na ezen elektrontól próbál megszabadulni, hogy nemesgáz-szerkezetű lehessen. Ha ez sikerül neki, akkor elveszíti ezt az elektronját, így +1 lesz a töltése.


Ha ezek ketten találkoznak, akkor a Na át tudja passzolni azt az egy elektronját a Cl-nak, így mindkettő örülni fog fenemód a másiknak. Eközben a Cl az oxidálószer szerepét tölti be, oxidálja a Na-ot, amely így a folyamat során redukálódik.

2013. márc. 21. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az még lemaradt, hogy eközben a Cl-ból Cl-ion keletkezik, a Na-ból pedig Na-ion. Mivel a Na leadta az egy szem elektronját (a Cl-nak), így +1 töltésű Na-ionná válik, míg a Cl szerzett egy elektront (a Na-tól), így -1 töltésű Cl-ionná válik a folyamat során.
2013. márc. 21. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Ozmium42 ***** válasza:

Az oxidációs szám változása egyértelműen eldönti. Egyszerű ionok esetében az oxidációs szám megegyezik a töltéssel, illetve atomoknál (Na) és kétatomos, azonos atomokból felépülő molekuláknál (Cl2) az oxidációs szám nulla. Két 0 oxidációs számú reagensből indulunk ki, az eredmény a NaCl molekula, amiben a Cl tőltése -, a Na-é +. A lényeg az oxidációs szám VÁLTOZÁS, vagyis a kiinduláshoz képest a klóré eggyel csökkent, a Na-é pedig eggyel nőtt. Aminek csökken az oxidációs száma, az redukálódott, és maga oxidálószer, aminek nőtt, az oxidálódott, és maga redukálószer.


Vagyis a klór redukálódott, és maga a reakcióban oxidálószerként viselkedett, a Na-ot oxidálta.

2013. márc. 21. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek. Tényleg egy kicsit összekevertem. Ionból indultam ki és atomot csináltam belőle. Fordítva kellett volna.
2013. márc. 22. 16:47

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!