Mi a különbség a diszjunktív- és konjuktív normálforma között?
A diszjunktív normálformánál a literálok (bötűk) ÉS-eléséből áll egy-egy kifejezés, és ezek vannak összeVAGY-olva. Tehát akkor IGAZ, ha a sok, egy-egy esetben igaz kifejezés bármelyike IGAZ.
A konjunktív normálformánál a literálok VAGY-olásából áll egy-egy kifejezés, és ezek vannak össze ÉS-elve. Tehát akkor HAMIS, ha az egy-egy esetben hamis kifejezések bármelyike HAMIS.
(p -> q) <-> r
Igazságtáblázat... 3 változó, 2^3=8 sor.
Pontosan akkor igaz a kifejezés, ha (p,q,r) = III, IHH, HII, vagy HHI.
Pontosan akkor hamis, ha nem ezek az esetek fordulnak elő, vagyis (p,q,r) = IIH, IHI, HIH, HHH.
Tehát az első alapján egy lehetséges diszjunktív normálforma: (P és Q és R) vagy (P és nem Q és nem R) vagy (nem P és Q és R) vagy (nem P és nem Q és R).
Az utóbbi alapján egy lehetséges konjunktív normálforma:
(nem P vagy nem Q vagy R) és (nem P vagy Q vagy nem R) és (P vagy nem Q vagy R) és (P vagy Q vagy R).
Megjegyzés: tagokat néha össze lehet vonni, de nem kötelező. Például az előbbinél a "(nem P és Q és R) vagy (nem P és nem Q és R)" helyett lehetett volna simán annyit írni, hogy "(nem P és R)", hiszen a két formula ekvivalens.Példa a másikból: "(P vagy nem Q vagy R) és (P vagy Q vagy R)" helyett "(P vagy R)".
"Pontosan akkor igaz a kifejezés, ha (p,q,r) = III, IHH, HII, vagy HHI.
Pontosan akkor hamis, ha nem ezek az esetek fordulnak elő, vagyis (p,q,r) = IIH, IHI, HIH, HHH."
Így már elég egyszerűnek tűnik, csak azt nem értem honnan jött az, hogy pontosan ekkor igaz/hamis.
De igen. Meg kell tanulnod magát a kifejezést bontani.
Pl. a->b az "nem a vagy b", a<->b az "a és b vagy nem a és nem b", stb... Zárójelet felbontani pedig a de-morgan szabállyal tudsz.
Én a De Morgan szabályról annyit tudok, hogy:
NEM(a VAGY b) = NEM(a) ÉS NEM (b)
NEM(a ÉS b) = NEM(a) VAGY NEM(b)
De ezek csak abban segítenek, hogy a tagadásokat kilőjem a zárójelezett részek elől. De mondjuk a "((p VAGY NEM(q) ÉS NEM(r)) VAGY ((NEM(p) VAGY q) ÉS r)" kifejezés felbontásában ez nem segít semmit. Vagy más De Morgan szabályok is vannak?
Zárójelet úgy is felbonthatsz, hogy mindent mindennel, mint az (a+b)*(c+d)=ac+ad+bc+bd műveletnél. Csak logikában mégszebb a dolog, mert a VAGY-nál és az ÉS-nél is működik ez (algebrában (a*b)+(c*d) az nagyon nem (a+c)*(a+d)*(b+c)*(b+d)).
Pl.: (A VAGY B) ÉS (C VAGY D) = (A ÉS C) VAGY (A ÉS D) VAGY (B ÉS C) VAGY (B ÉS D), és tádám, kész a diszjunktív normálforma.
Ha viszont a külső művelet nem az ÉS, hanem a VAGY:
Pl.: (A ÉS B) VAGY (C ÉS D)... akkor már eleve megvan a diszjunktív normálforma, tehát még egyszerűbb a dolgod.
A De-Morgan szabály még ezt a lépést megelőzően ahhoz kell, hogy a negálásokat le tudd vinni a változók szintjére (tehát hogy ne egy bonyolult kifejezés legyen negálva, hanem egy-egy változó, pl. NEM (A ÉS B) helyett (NEM A) VAGY (NEM B)).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!