Ha belenézek a tükörbe mért mutat ellentétes dolgot vissza?
Nézzük először hogy mi is a tükör. Az a tükör amibe otthin nézel, egy vékony alumíniumlemez egy üveglap mögött. Persze rengeteg más tükröződő felület is létezik: ablakok, tócsák, frissen fényezett autók, stb. Gondoljuk végig hogy mi a közös ezekben. Az első dolog, hogy ezek mindegyike lapos, nagyon sima felület. A másik, hogy egy csillogó - alapból sok fényt visszaverő - felület jobb tükör, mint mondjuk egy kirakatablak.
Amikor egy foton (fényatom) eltalál egy tükröt, az elektronok a tükör atomjai körül vibrálni kezdenek, és kiendegnek egy megegyező fény fotont. A fémek jobban működnek tükörként, mert az atomjaik több elektronon osztoznak, míg az üveg atomjai nem osztják meg az atomjaikat olyan könnyen a szomszédaikkal. Ez az oka annak is, hogy a fémeket miért használjuk vezetőként az elektromos vezetékekben.
A tükröknek azért kell simának lenniük, hogy a fényt abba az irányba verjék vissza, amerről érkezett, ahelyett hogy szétszórnák.
Amikor tükörbe nézel, a visszaverődő fotonok a szemlencsén keresztül a retinádra (a szemed hátsó részében található "vetítőképernyőre") érkeznek, azt az illúziót keltve, mintha saját magadat látnád. A szemed úgy "lát" dolgokat, hogy felfogja a róluk visszaverődő fényt. Tehát amit a tükörben látsz, az a saját testedről visszaverődő fény, ami újra visszaverődik a tükörfelületről.
A fürdőszobatükörben az alumíniumréteg a lényeg: az előtte lévő üveg csak az alumínium védelmét szolgálja. Az üveg tökéletesen fényáteresztő, ezért nyugodtan az alumínium elé lehet helyezni (amit a vastagsága által megvéd) anélkül hogy az alumíniumról visszavert képet torzítaná.
Miért mutat a tükör ellentétes képet? Ahogy valaki egyszer megkérdezte: ha a tükör felcseréli a jobbot és a balt, miért nem cseréli fel a "fentet" és a "lentet" is - honnan tudja, merre van fent és lent? A kérdés oka egy félreértés. A tükör NEM forgat el téged 180 fokkal. Ha felemeled a jobb kezedet, a tükörkép a vele szemközti kezet emeli fel, NEM a saját jobb kezét. Akárhogy is foroghatnál a szobádban, nem tudnád ugyanazt a pózt felfenni, mint a tükörképed - ha van egy sebhely a jobb szemed alatt, nem tudod átforgatni a bal szemed alá, ahogy a tükörképed teszi. Amit a tükör csiinál, az az hogy megfordítja a dolgok MÉLYSÉGÉT.
A világunk 3 dimenziós:
x - szélesség
y - hosszúság
z - mélység
Képzeld el ezeket 3 koordinátatengely mentén.
Próbálj lerajzolni egy koordinátarendszert, és "áttükrözni" valamit az Y tengely túloldalára. Minden pont koordinátái maradnak, de "megfordulnak".
A tükör egy sík (2 dimenziós tárgy), a mi világunk 3 dimenzós, tehát ugyanúgy 1 dimenziót (a mélységet) "fordítja ki" a kép.
Még valami: amikor látsz, a szemed szintén "kiforgatja" a képet amit kap. Ha nem tenné, akkor (az irány miatt, ahogy a fénysugarak a szemedbe érkeznek) mindennek a tükörképéd látnád! A tükör lényegében ezt a képet fordítja ki újra - bizonyos értelemben amit a tükör mutat, az a 'valós" kép.
Húh. Ennyi szó egymás mellett és mind a tükör kapcsán.
A tükör azon a tulajdonságon alapul, hogy a fénysugarak egy része sűrűbb közeg (a tükör) határához érve visszaverődik. Egy tárgyponthoz minden irányból érkeznek fénysugarak, ezek visszaverődve a tükör egy pontján ismét visszaverődnek és a szemünkbe jutnak.
A visszaverődésnek vannak szabályai, mégpedig, a beeső fény és a visszavert fény szöge (a tükör síkhoz képest) azonos, és a beeső sugár, visszavert sugár, beesési merőleges egy síkban vannak. Ebből az következik, hogy a tükör egy tárgyról látszólagos képet ad, a kép távolsága (a tükör mögött) azonos a tárgy távolságával (a tükör előtt), a kép és a tárgy azonos méretű, a kép jobb és bal oldala felcserélődik, a kép egyenes állású (alsó és felső rész nem cserélődik).
Ha egy tárgypontról érkező összes fénysugár a tükör különböző pontjain visszaverődik, és ezeket a vonalakat a tükör mögött meghosszabbítjuk, egy pontban metszik egymást. A tárgy minden pontjára ezt megcsinálva, kapjuk meg a tükörképet (rajzon ki lehet próbálni és szemléletessé tenni).
A jobb és baloldal felcserélése - ha lerajzoljuk a fény útját - eléggé természetes. Testünk minden pontja a tükörképben olyan, mintha onnan merőlegesen egy vonalat átszúrnánk a tükrön, a túloldalon azonos távolságba helyeznénk. A speciális fordítás a szemen múlik.
A szem egy speciális lencserendszer, ahol a fény belépve egy sűrűbb közegbe, megtörik. Itt is minden megfordul. Az agyunk megtanulta, hogy a reakcióinkat úgy irányítsa, hogy a szemünkben keletkező képet helyesen kezelje. A jobb és baloldalt tudjuk értelmezni, ezért az a tudatunkban "maradt" felcserélve. Viszont a "fejenállás" nem természetes, ezért az agyunk (tudatunktól függetlenül) azt visszafordítja. Emiatt a tükörben a fénytanilag "fejreállított" képet állónak látjuk, mert az agyunk visszaforgatta, a jobb és baloldalt pedig nem.
A részletes magyarázathoz egyfelől rajzolni kellene, másfelől a fény hullámtermészetének pontos (sok oldalon tartó) leírása, harmadrészt pedig a szem érzékelésének és az agyi értelmezésének biológiája kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!