1. ) Mozoghat-e egy test gyorsulas nelkul ha erohatasok erik? Lehet-w nyugalomban az a test amelyet erohatas er?
1) Igen, ha az erők (vektoriálisan) kiegyenlítik egymást.
2) Igen, létrehozhat, ha ugyanabba az irányba mutatnak, és ugyanannyi ideig hatnak.
Kifejtve:
1) Newton akárhányadik (talán 2.) törvénye szerint minden test megőrzi egyenes vonalú egyenletes mozgását, vagy nyugalmi állapotát (amelyikben van), ha a rá ható erők vektoriális összege nulla.
Példa: Egyenletes sebességgel egyenesen haladó autó: hat rá a hajtóerő, a gördülési (kerekek) és légellenállás (kocsiszekrény), a gravitációs erő (minden pontra lefele), és a talaj tartóereje (a kerekeken felfele). Mivel ezek pont kiegyenlítik egymást, állandó sebességgel, egyenesen mozog az autó.
2) A lendületváltozás deltaI=m*deltav képlettel írható le (a delta a változást jelölő görög betű). Mivel az erő gyorsulást okoz, a gyorsulás pedig nem más, mint a sebesség megváltozása, így kimondhatjuk, hogy az erő sebességváltozást okoz. Minél tovább, és minél intenzívebben (értsd: nagyobb erővel) gyorsítunk egy testet, annál jobban megváltozik a sebessége, így a lendülete is. Mivel a sebesség vektormennyiség (van iránya, nem mindegy hogy a boltba mész vagy onnan jössz), a lendület is az, így nem mindegy hogy az irányát hogyan befolyásolom a kifejtett erőkkel (amiknek szintén van irányuk). Két egyenlő nagyságú erő csak akkor hoz létre ugyanakkora lendületváltozást ugyanazon a testen, ha ugyanaddig hatnak rá, ugyanabba az irányba, és a test tömege közben nem változik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!