Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fényerősség és ezek jellemzői...

Fényerősség és ezek jellemzői az Egyenlítő közelében és távolodva segítenél?

Figyelt kérdés

Fény erőssége

Közvetlen és szórt fény aránya

Megvilágítás időtartama


Hogyan változnak?


2013. márc. 12. 22:18
 1/3 A kérdező kommentje:

A fényerőssége déltájban a legnagyobb az egyenlítő közelében. Az egyenlítőtől távolodva a fény erőssége dél tájban csökken.

A közvetlen fény aránya az Egyenlítő közelében a legnagyobb.

Az egyenlítőtől távolodva a fény szóródik, egy része el is nyelődik.

A megvilágítás időtartama az egyenlítő közelében a legnagyobb, attól távolodva csökken.


Így jó?

2013. márc. 12. 22:25
 2/3 Tomcsó ***** válasza:

Ez kb jónak tűnik. Csak annyi, hogy a fényerősség északra vagy délre csökken jobban az "évszak" függő. Vagyis az hogy a Föld hol helyezkedik el az elipszis pályáján- közelebb a naphoz vagy távolabb a naphoz. Tehát mikor távolabb vagyunk a naptól nálunk (északon) akkor van nyár, délen pedig tél. és mikor közelebb vagyunk akkor fordítva.

Ez a jelenség a Föld tengelyferdeségéből adódik!

Ha nem érted írj rám privátban, vagy nézz utána ennek a jelenségnek.

2013. márc. 12. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Természetesen nem jó.

A fényerősség az egyenlítő közelében sem állandó, amely nem a naptól való távolsággal, hanem a föld forgástengelyével van összefüggésben. Ettől vannak ugyanis az évszakok. A fényerősség változása attól van, hogy a fény a levegőn törik és elnyelődik. Minél hosszabb utat tesz meg a levegőben, annál több nyelődik le belőle. De ez erősen függ a levegő összetételétől is (szennyezett, tiszta, alacsony, vagy magas légnyomás, légmozgás, stb.)

A fényerősség a legerősebb délben a napéjegyenlőség idején, vagyis a rák- és baktérítő között, mert ekkor ott a napsugár délben merőlegesen éri a földet. A nappal hossza az egyenlítőnél nagyjából két órát változik (11-13 óra között), majd az egyenlítőtől távolodva az időtartamok egyre jobban széthúzódnak. A sarkkörön túl nyáron 24 órás nappal, télen 0 órás nappal van, a sarkokon fél évig nappal, fél évig éjszaka van.

A fény szórása a levegőrétegbe érkezés szögétől függ, ezért mindig napnyugtakor a legerősebb, ezen túl az egyenlítőtől távolodva (évszaktól függően) még erősebb azonos napszakokban.

2013. márc. 13. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!