Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell megoldani ezt a...

Hogy kell megoldani ezt a genetika példát? (lent)

Figyelt kérdés

Keresztezünk egymással két becőkét, az egyiknek szív alakú a levele, a másiknak ovális. Az első utódnemzedékben (F1) minden növény levele szív alakú. F2-ben 15/16 a szív és 1/16 az ovális levelű növények száma.

Hogyan/milyen módon öröklődnek a tulajdonságok? Milyen a genotípus a szülőknél és F1-ben?


2013. márc. 12. 20:33
 1/5 anonim ***** válasza:
domináns-recesszív öröklõdés, szülõk homozigóták voltak, F1-ben minden utód heterozigóta (a szív alakért felelõs allél a domináns).
2013. márc. 12. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

ja várjál, nem válaszoltam a kérdésre :D fölírod egy táblázatba. Fenti, vízszintes fejlécbe felírod az egyik szülõ két allélját, a másik, függõleges fejlécbe pedig a másik.szülõét


pl.

.......S.....S

o....So....So

o...So.....So


ahol az SS a szív alakért felelôs gén, az oo az ovális alakért felelõs gén. egy génben két allél van. A táblázatban a maradék 4 db So az utodok lehetseges genotipusa. 100% heterozigota, azonban 100% szivalak, mert az S allél a domináns, az o allél a recesszív.


F2


........S......o

S.....SS.....So

o.....So....oo


itt két heterozigóta sziv alaku szulo volt (So), utod 25% esellyel homozigota sziv alaku, 50% esellyel heterozigota sziv alaku es 25% esellyel homozigota ovalis alaku. A táblázat amúgy ún. Punett-táblázat. Lásd még Mendel 1. és 2. törvényét.

2013. márc. 12. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi :) most már csak azt nem értem, hogy hogy jön ki az a 15/16-os és 1/16-os arány. Ennek nem kétgénes öröklődésnek kéne lennie? (bár ott a hasadàsi arány 1:3:3:9 , szóval már végképp nem értem)
2013. márc. 13. 06:09
 4/5 anonim ***** válasza:

őőőő...

Fáradt voltam, nem néztem utána a dolognak, hülyeséget beszéltem. Azt felejtsd el, amit a 2. válaszomban írtam.

Igen, én is gondolkodóba estem, h miért 1:15 az arány.

Utánanéztem, és azért, mert itt 2 gén felel egy tulajdonságért.

A szakkönyv úgy jelölte, h A/a B/b.

Csak akkor lehet a becőke levele ovális, ha 4 recesszív allélt kap (aabb). Bármelyik allél domináns, szív alakú lesz a levél (pl Aabb, van 1 darab domináns allél, tehát szív alakú, vagy aaBB, itt is van legalább egy darab domináns allél, tehát a levél szív alakú).


Tehát...


AABB x aabb (a két szülő, mindkettő homozigóta, AABB-szív alakú, aabb-ovális alakú)


F1:

.......AB......AB......AB......AB

ab....AaBb....AaBb....AaBb....AaBb

ab....AaBb....AaBb....AaBb....AaBb

ab....AaBb....AaBb....AaBb....AaBb

ab....AaBb....AaBb....AaBb....AaBb


Tehát az első nemzedékben 100%, hogy szív alakú leszármazottak lesznek, 100%, hogy heterozigóta módon.


F2:

.......AB......Ab......aB......ab

AB....AABB....AABb....AaBB....AaBb

Ab....AABb....AAbb....AaBb....Aabb

aB....AaBB....AaBb....aaBB....aaBa

ab....AaBb....Aabb....aaBb....aabb → csak ez az egy

.....................................lesz ovális.


Bocsi a tegnapiért, remélem nem valami beadandó, vagy versenyfeladat volt.

2013. márc. 13. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ó köszönöm! Így már mindjárt más :)

(csak sima házi volt, de még nem mára)

2013. márc. 13. 18:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!