Éhség miatt termelünk stresszfehérjéket? Ha igen, milyeneket, és melyik sejt kezdi termelni?
A múltkor kérdező nem tudtam bővebben írni, mert közbejött valami és mennem kellett.
Stresszfehérjéket kérdeztél--- tudod a helyes kifejezés erre, hogy "zsírégető-hormonok" más néven a leptin és a zsírszövetekben termelődik. Ez a hormon szabályozza a testsúlyt, s a hipotalamuszon keresztül a táplálékfelvételt.
Elképzelhető, hogy az elhízás hátterében egy leptin-rezisztencia (leptin-érzéketlenség) áll; hiába magas az elhízott személyben a leptin szint, a hipotalamusz "nem veszi az üzenetet".-- egyszerűen megszakad valamilyen oknál fogva a tudati kapcsolat a hormon és a hipotalamusz között.
De tudod kérdező,a szervezet nem tesz különbséget pszichológiai és biológiai stressz között.
Az éhezés, az alacsony vércukorszint azonnal megnöveli a stressz hormonok szintjét, ez pedig gátolja a reprodukciós működéseket is. (Inzulinos cukorbetegek fogamzó képessége tehát fokozottan veszélyeztetett!)
Igen érdekes kapcsolat van a táplálkozás és a szorongás, valamint a szaporodási képesség közt. A pszichológiában, de a köztudatban is jól ismert a "szorongó evő", vagy a "nassoló depressziós" fogalma: bizonyos emberek szorongásukat evéssel tudják kompenzálni. Ennek egyik magyarázatát az un. "zsírégető hormonnak", a zsírszövetekben termelődő leptinnek a hatásmechanizmusa adja.
Tehát, ez a hormon szabályozza a testsúlyt, s a hipotalamuszon keresztül a táplálékfelvételt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!