Ez egy geodéziával kapcsolatos kérdés. Mit jelent a következő mondat?
A vízszintes sík és a geoid normális távolsága az érintési ponttól mért távolság négyzetével arányos.
Ilyen esetben mit jelent az, hogy a vízszintes sík és a geoid normális távolsága? És mit jelent az érintési pont?
(Ez egy 30 oldalas PDF-es formátumú tanulmány ötödik oldalának alsó felében található.)
Nos így egy kiragadott mondat alapján elég nehéz, úgyhogy leginkább csak tippelek:
1. Vízszintes sík: A geoidot egy adott helyen síkkal közelítjük. (Nyílván ha pl. egy kis faluról akarsz térképet csinálni ott nem veszed figyelembe a Föld görbületét, hanem síkkal számolsz.)
2. Érintési pont: Az a pont ahol a vízszintes síkot a geoidhoz illeszted (?)
3. Geoid normális távolsága: Itt (szerintem) csupán arról van szó, hogy minél távolabb vagy az érintési síktól ("vízszintesen"), annál nagyobb az eltérés a geoid és a vízszintes sík között (ez a geoid és a sík távolsága) - és ez az arány négyzetes...
Köszönöm a gyors választ!
Ez a rész annak a tanulmánynak az ötödik oldalán található, amely megnyitója a geoid, ellipszoid és geodézia kulcsszavaknak a google-ba való beírása esetén elsőnek jelenik meg. PDF-es, így linkelni nem tudok.
A forgási ellipszoid és a geoid közti különbségek után olvasgatva jutottam el ide, viszont geodéziában teljesen laikus vagyok. Szóval ha hülyeséget kérdeznék, akkor előre bocsánatot szeretnék kérni, azt viszont utálom, ha valamit nem értek.
Az a harmadik pontod nekem nem egészen világos. :(
Az érintési sík alatt itt mit értesz?
Bocs azt hittem "kezdő" geodéta vagy, és ennek megfelelően írtad.
Szóval vegyük képeletesn: Képzelj magad elé egy Földgömböt. (Tehát a geoid most legyen egy sima gömb) Nnna most, ha mondjuk Magyarországról akarnál egy térképet csinálni, akkor felesleges lenne azzal számolni, hogy a Föld gömb alakú, egyszerűbb egy egyszerű síkkal helyettesíteni. Ezt legkönnyebben úgy teheted meg, ha "ráteszel" egy papírlapot Mo.-ra. Ez ideális esetben nagyjából Magyarország közepén fog érintkezni a Földgömbbel. És ahogy távolodsz az érintkezési ponttól úgy a papírlap is egyre távolabb lesz a gömbtől (Tehát az így készített térkép is Sopronnál mondjuk sokkal torzabb lesz, mint Mo. közepén.
Így tehát:
vízszintes sík = a papírlap
érintési pont = ahol a lapot ráraktad a gömbre :)
geoid normális távolsága = ez mindenhol más lesz... Az érintési pontban nulla, hisz itt a gömb ugyanott van, mint a lap, de Mo. széleinél a lap már távolabb van a gömbtől.
Ui.: Ami megzavarhat az a "normális távolság". Ez azt jelenti, hogy a távolságot a geoid "normálisa" mentén mérjük. Azaz húzunk egy egyenest, ami merőleges a geoid adott pontjára (Gömb esetén ez nyílván egy a gömb közepéből húzott egyenes lesz) és ezen az egyenesen mérjük a távolságot.
Így leírva bonyolultnak tűnhet, de amúgy semmi extra, egy sima távolságról van szó. :)
Remélem se túl magyarázósra, se túl bonyolultra nemsikerült.
Köszönöm ezt a levezetést, nagyon jól és szépen fogalmazva vezetted le.
Még a következő két dologban szeretnék megerősítést kapni.
1 - A mondatban a "a vízszintes sík és a geoid normális távolsága" ugyan azt jelenti, mint a "a vízszintes sík és a geoid közötti normális távolság. (Remélem, érted, mire gondolok - pusztán az alany megformálásának módjára.)
2 - Minél nagyobb az érintési ponttól mért távolság, annál nagyobb a vízszintes sík és a geoid közötti normális távolság és ennélfogva a síkon lévő ábrázolás is egyre pontatlanabb.
Ezek ugye így rendben vannak? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!