Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a mélyebb magyarázata Lenz...

Mi a mélyebb magyarázata Lenz törvényének?

Figyelt kérdés
Úgy hiszem nem csak engem izgat ez a téma. Szerintem a világ nagyon más lenne a Lenz féle törvény nélkül, sőt talán olyan lények sem jöhettek volna létre, akik megfogalmazzák

2013. márc. 6. 21:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Pusztán szimmetria-okok miatt. Minden a szimmetriákon alapszik, és szinte minden a szimmetriákból következik. A magyarázatához komolyabb csoportelméleti ismeretre van szükség. Mi ezt spec relből tanultuk.

És igen, nagyon más lenne a világ

2013. márc. 6. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Csodálkozom, hogy spec rel- ből tanultátok, és nem ált rel-ből, vagy kvant fiz-ből... Esetleg pir burg-ból, vagy pár káp-ból.

Ne haragudj, hogy kicsit szellemeskedek, tényleg köszi a választ!

2013. márc. 6. 22:43
 3/7 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, nem hinném, hogy már tudod miről van szó, az rendkívül meglepő lenne, ha feltetted a kérdést.

A Lenz törvény a tehetetlenség törvényének egy speciális esete, az elektromágneses terekre vonatkoztatva. A tehetetlenség azt fejezi ki, hogy az állapotváltozáshoz kell még valami, amit eddig nem írtunk le, és ami a szoros kapcsolatban van az állapottal, változással és közegével, a kölcsönhatással. Sokféle állapot van, más és más törvények írják le a változás (transzformáció) és az állapot számszerű és minőségi összefüggéseit. Ha viszont ezt meg akarjuk érteni, akkor magának az állapotnak a jellemzőit kell vizsgálnunk, továbbá azt, mit jelent ekkor a változás fogalma. Ha szeretnénk az egészet általánosítani, vagyis minden esetet egységes elvek szerint kezelni (ami a tudományok alapvető törekvése), akkor egy olyan absztrakcióra van szükség, amelyet a matematika fejlesztett ki és ennek egyik fontos területe a csoportelmélet. Az absztrakció maga pedig az, hogy a dolgok felépülésében, sőt az összefüggésekben is a szimmetria játszik alapvető szerepet. A fizikában ez azt jelenti hogy az állapotokban, tulajdonságokban, kölcsönhatásokban (transzformációban) a szimmetriákat és az azokhoz tartozó állandóságot (megmaradást) kell vizsgálni.

2013. márc. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi, még egyszer! Persze nem értettem meg, amit írtál, de azt éreztem, hogy jókat. De felmerült bennem, hogy talán nem is ugyanazt értjük Lenz törvénye alatt. Elmondom, én hogy tudom. Az elektromágneses indukciónál tanultuk, amennyiben az indukált áram iránya olyan lesz, hogy indukciós hatása lerontja a kiváltó indukciót. Persze ez csak egy példa az általánosan működő törvényre. A kérdésem az volt, hogy hogyan van "beépítve" az univerzumba ez, ill. tudna-e tartósan fennmaradni egy olyan univerzum, amiben nem működik Lenz törvénye. Lehet, hogy már adtál választ, csak én nem értettem meg.
2013. márc. 26. 10:47
 5/7 anonim ***** válasza:

A mozgó testnek (itt feszültség alatt álló áramkörnek) van egy mozgásenergiája (az áram folyik). A tehetetlenség törvénye szerint, amikor ezt meg akarjuk változtatni, a test energiája a rá gyakorolt erő erő ellenében hat. Az önindukcióban az áram ellentétes irányában éppen ez fejeződik ki.

Az a megfogalmazás, hogy az "univerzumból kihagyjuk" értelmetlen. Ez a törvény az Univerzum szerves része, nélküle semmi sem igaz az univerzumban, ami azt jelenti, hogy a tapasztalás és a számítás folyamatosan ellentmondásban lenne. A "kihagyás" körülbelül annyira értelmetlen, mintha az kérdeznéd, ha a vízből "kihagyjuk" a hidrogént, milyen lesz a víz. Semmilyen, mert a "maradék" nem víz lesz.

2013. márc. 26. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válasz, hasznos volt. A kihagyás szó nem megfelelő, valóban. Nem is a modellből akarom kihagyni a lenz tv.t. Úgy értettem, ahogy a multiverzum elméletben értjük. Egyik világegyetemben ennyi az elektron tömege, meg a Planck-állandó , a másikban annyi. Ok?
2013. ápr. 4. 10:33
 7/7 anonim ***** válasza:

Az iskolapadban megkövetelteket úgyis megtalálod a Lenz törvénnyel kapcsolatban a neten vagy a fizikakönyvben.

De ha netán a valóságra is kíváncsi vagy, akkor a Lenz törvényt úgy lehetne megfogalmazni, hogy a fluxusmegmaradás törvénye miatt a fluxus állandó igyekszik maradni. például önindukciókor ha kikapcsolod az áramot, akkor nem tűnhet el hirtelen a fluxus, ezért olyan irányú áram keletkezik, ami az eredeti fluxust fenntartani igyekszik.

De ismétlem, ha suliba jársz, akkor inkább a tanárok által megkövetelt mondatokat tanuld és feleld. A most leírtakat akkor is ráérsz alkalmazni ha kutató leszel.

2014. febr. 9. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!