Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Helyes ez a képlet?

Helyes ez a képlet?

Figyelt kérdés
Középiskolában tanultuk az ideális gáztörvényt: pV = nRT. Most egyetemen műszaki hőtanból találkoztunk egy képlettel: pV = mRT. Itt az "n" helyett "m" szerepel. Azt hittem elírás, de nem, mert ez a magyarázat tartozik hozzá: "Ha a V térfogatú zárt rendszerben m tömegű ideális gáz van, akkor a szintén szokványos pv = mRT alakba hozható." Utána néztem neten, hogy helyes-e ez az m-es változat, de mindenhol az n-es változatot dobja ki. Helyes ez a képlet így? Előre is köszönöm a válaszokat!
2013. márc. 5. 21:08
 1/7 Dubi ***** válasza:
Nem helyes, ki sem jönnek a mértékegységek.
2013. márc. 5. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nézd meg, hogy mit jelentenek a betűk, még lehet hogy jó, csak nem a szokványos jelöléseket használják – ami szvsz fasság és rosszul teszik. Mindenesetre a szokásos jelölések:

p a gáz nyomása,

V a gáz térfogata,

n a gáz anyagmennyisége,

N a gáz molekuláinak száma,

m a gáz tömege,

M a gáz moláris tömege,

R az univerzális gázállandó,

k a Boltzman-állandó

T a gáz abszolút hőmérséklete.

Ezekkel a jelölésekkel az ideális gáztörvényt

pV = nRT,

pV = m/M*RT és

pV = NkT

alakokban szokás felírni.

2013. márc. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Silber ***** válasza:

Egész másról van szó. A gépészek nem szeretnek mólszámmal dolgozni, ezért R-et alakíják át ún. "egyedi gázállandóvá" (R/M=Re), amely az adott gázra vonatkozik.

pV=nRT

pV=m/M*RT

pV=m*(Re)*T

Ha jól emlékszem, levegő esetén ennek értéke 287,04.

2013. márc. 5. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
csak nem BME hő1? :D am a 3. válaszoló mondja jól. pV=nRT-ben és a pV=mRT-ben az R nem ugyanazt jelöli. Az elsőben az univerzális gázállandót jelöli a másodikban a speciális gázállandót (minden gáznak más és más) csak gépen nehéz másként jelölni őket.
2013. márc. 5. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Silber ***** válasza:
Bármilyen nehéz is elhinni, minőségin oktatják a hőtant a PE-n is...
2013. márc. 5. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, két helyre ment zöld ököl. A Miskolcie Egyetem hallgatója vagyok.

Az R itt tényleg mást jelöl. Hétköznapi értelemben az egyetemes gázállandó R jelölést kap, a gépészek ellenben Rm-nek jelölik és moláris gázállandónak hívják és ennek értéke 8,314. Amit a gépészek R-nek jelölnek az az R=Rm/M képlettel számítható és nem egy állandó érték, de általában 259,84-nek veszik az oxigén miatt. Ez nincs leírva egyébként az előadás anyagban (egy powerpoint fájl kinyomtatva), csak felületeses, hogy a kedves hallgató magától jöjjön rá :). Oltári hülyeségnek tartom egyébként, hogy egy R jelölésnek más értelmet adnak egy adott szakmán belül. Adhattak volna R*-ot vagy a görög megfelelőjét...

2013. márc. 6. 16:32
 7/7 Dubi ***** válasza:
O, a tudomanyok kulonbozo teruletei tele vannak ilyen f*szsagokkal. Minden heten fennakadok valamin, mert kemiaban es fizikaban sokszor mas betukkel jelolik ugyan azt. Vagy mint itt, egy betu, tobb jelentes. Dontsd el mikor melyik. Normalis helyeken odairjak melyik betu mit jelent.
2013. márc. 6. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!