Mitől alakul ki szupermasszív fekete lyuk egy galaxis közepén? Minden galaxis közepén van fekete lyuk, vagy van olyan ahol nincs?
Egy nagyobb csillagból érthető módon lesz fekete lyuk. Az atomjai annyira összenyomják egymást, hogy ezáltal egy viszonylag kis területre koncentrálódnak.
Viszont a galaxisok esetében mi okozza egy óriási fekete lyuk létrejöttét? Talán a sok csillagból létrejött fekete lyukak egyesülnek?
A fekete lyukak nem állandó objektumok. Jetek és a Hawking-sugárzás következményeképp folyamatosan veszítenek a tömegükből, ez mellett folyamatosan anyagot és energiát nyelnek el a környezetükből. Ha sűrű környéken vannak, akkor az utóbbi, ha ritka környéken vannak, akkor előbbi érvényesül inkább. Tehát sűrűbb közegben híznak, ritkább közegben fogynak.
A csillagvárosok centruma általában a legsűrűbb anyaghalmazok közé tartozik. Az itt lévő fekete lyukak lényegesen nagyobb mennyiségű anyagot nyelnek el, mint amit kisugároznak. Ezt évmilliárdok óta teszik - gyakorlatilag csaknem a csillagváros megszületése óta.
A galaxisok megalakulása idején még valószínűleg kicsik voltak - vagy egyáltalán nem is voltak. Aztán ahogy egyre több anyag zuhant be a centrumba, úgy jöttek létre és híztak egyre nagyobbra ezek a központi objektumok. Tehát igen, létezhet olyan galaxis is, amelyiknek a közepében nincs központi fekete lyuk, ám ez csak egy viszonylag rövid, átmeneti állapot, hiszen a galaxisok anyaga folyamatosan húzódik össze, egyre sűrűbbé és fajlagosan nagyobb tömegűvé válik a középpontjuk. Galaxisnyi méretű tömegeknél pedig törvényszerűen kialakulnak előbb vagy utóbb a központi fekete lyukak (SMBH).
Ez általában akkor történhet meg, ha két galaxis ütközik egymással, és mindkettő centrumában hasonló nagyságrendbeli tömegű SMBH foglal helyet. (Extrém nagy tömegbeli eltérés esetén a kisebbiknek nem nagyon van elég energiája ahhoz, hogy ilyen szempontból érdemben befolyásolja a nagyobbik mozgását.)
Ilyenkor valóban képes egyik a másikat olyan mozgási energiával ellátni, amely annak kilökődését okozhatja a galaxisának középpontjából. Ilyenkor a galaxist elhagyja a tömegének egy jelentős hányada, miközben a galaxis maradék anyagának mozgási energiája (keringési sebessége) nem változik.
Több dolog is következhet ebből: Előfordulhat, hogy a másik galaxis központi fekete lyuka veszi át a szerepét, így a tömeg megmarad a középpontban. Előfordulhat azonban, hogy a központi tömeg kilökődése az egész galaxis pusztulását okozza: anyagának egy része beolvad a másik galaxisba, más része szétszóródik a galaxisközi térben. Az is előfordulhat, hogy a két fekete lyuk elnyújtott keringési pályára áll egymás körül, ami idővel mindkét galaxis anyagának elnyelődését vagy szétszóródását okozza, miközben a két központi fekete lyuk évmilliárdos időskálán egymásba zuhan. Ezt nem igazán lehet megjósolni, az eddig megfigyelt folyamatok alapján tudjuk ezeket a végkimeneteleket extrapolálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!