Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy kis töprengés délutánra? :D

Egy kis töprengés délutánra? :D

Figyelt kérdés

Van értelme annak a mondatnak, hogy a Faraday-Tyndall jelenség oka a felület megjelenése a kolloid rendszerben? Ez esetleg azt jelentené, hogy a határfelületeknek köszönhetően szórja a fényt?


Minden halmazállapotú kolloid rendszerre jellemző az adszorpció? A forrásom szerint az abszorpció is jellemzi őket - ők nyelnek el, vagy őket nyelik el?


A glicerinaldehid-3-foszfát két sztereoizomerrel rendelkezik?


Az interneten sajnos nem találtam ezekre választ.


Nagyon hálás vagyok a segítségetekért!:)


2013. márc. 3. 15:17
 1/6 A kérdező kommentje:
Illetve a gél képződhet makromolekulás, asszociációs és mikrofázisos kolloidból is?
2013. márc. 3. 15:20
 2/6 anonim ***** válasza:

A glicerinaldehid-3-foszfát is csak 1 kiralitás centrumot (1 aszimetrikus C atom, jele: C*) tartalmaz, mint a glicerinaldehid - vagyis 2 sztereoizomerje van: D és L.


(OH)2(O=)P-O-CH2-C*H(OH)-CHO



Kolloid kémiában nem vagyok annyira jártas, de pár dolgot írok, hátha segít, ha nem - próbáld meg a könyvtárban utánanézni.


A Faraday-Tyndall jelenség lényege a fényszórás. Fényszórás egyik feltétele, hogy a részecskeméret a fény hullámhosszával legalább összemérhető legyen - ne legyen több nagyságrenddel kisebb a részecskeméret.


Az adszorpció felületi jelenség: a fázisok határfelületén adott anyag koncentrációja eltér a fázisok belsejében érvényes koncentrációktól. Az abszorpció (elnyelés) fizikai kémiai szempontból oldódást jelent: egy mozgékony fázis (pl. gáz) molekulái behatolnak egy másik fázis (pl. folyadék) belsejébe.


Géleknek azokat a koherens (összetartó) kolloid rendszereket nevezik, amelyek szubmikroszkópos részecskék aggregációja (halmozódása) vagy polikondenzációja révén létrejött vázból, és a váz által kialakított ugyancsak szubmikroszkópos méretű pórusokból állnak. (Vagyis annak kellene utánanézned, milyen kolloidokból alakulhat ki váz - szerintem.)


/Forrás:

Liszi J.: Fizikai kémia, 1993.

Rohrsetzer S.: Kolloidika, 1991.

Juhász A. Z.: Általános és szilikátkémiai kolloidika, 1995./

2013. márc. 4. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!!:)
2013. márc. 4. 16:57
 4/6 A kérdező kommentje:

Lehet még egy (valószínűleg buta) kérdésem?


Asszociációs, makromolekulás és fáziskolloid is lehet szol? A szol definíciója alapján nekem úgy tűnik, igen, de nem vagyok biztos benne... Talán csak a fáradtság teszi.:)

2013. márc. 4. 17:05
 5/6 A kérdező kommentje:
Jesszusom!:D Tényleg nagyon fáradt vagyok, észre sem vettem, hogy már válaszoltál a kérdésre. Tekintsd semmisnek azt a kommentet!:D
2013. márc. 4. 17:10
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha kolloid részecskék közötti vonzóerő legyőzésére a hőmozgás energiája is elegendő, akkor a részecskék egymástól függetlenek és a rendszer - mint közeg - fluid (vagyis gáz vagy folyékony halmazállapotú).

Ha a részecskék közötti vonzás energiája nagyobb, mint a hőmozgás energiája, akkor egymáshoz kapcsolódva vázszerkezetet képeznek.

A fentiek tulajdonképpen a szol illetve gél állapot.


Vagyis azok a kolloid rendszerek lesznek szol-ok, ahol a részecskék közötti vonzás energiája kisebb, mint a hőmozgás energiája - így az egymással halmazt kialakítani törekvő részecskéket (pontosabban azok halmazait) a hőmozgás azonnal szétzilálja.


/Forrás: Rohrsetzer S.: Kolloidika, 1991./


Nem buta kérdés. Átlagon felül értelmes vagy, legyen több önbizalmad...:)

2013. márc. 5. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!