Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gyorsan ketyeg a...

Milyen gyorsan ketyeg a biológiai óra?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Azt tudom hogy a Cirkadián ritmus 24 óráig tart, de én arra lennék kíváncsi, hogy a belső óránk milyen gyorsan ketyeg? Úgy értem: mennyi az a legkisebb időintervallum, amit érzékelünk?


Remélem sikerült értelmesen megfogalmaznom a kérdést :)

A válaszokat előre is köszönöm



2013. márc. 2. 22:19
 1/3 Marci024 ***** válasza:
Ne haragudj, de ez egy elég hülye kérdés.
2013. márc. 2. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Nem igazán érthető a kérdés.


Az emberek 20Hz-20kHz tartományban hallanak, vagyis 50mikrosec maximális felbontással.


A látás 385nm-725nm hullámhossz tartományban van, ami frekvenciatartománybelileg a fénysebességhez viszonyítva, mint a hullámterjedés ismert maximuma, 405GHz-790GHz tartományba esik, periódusidejének minimuma 1,26pikosec


kb ilyen minimális időintervallumokat ÉRZÉKelünk, más dolog, hogy agyilag jóval lassabban dolgozzuk fel az információkat.

2013. márc. 2. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tomcsó ***** válasza:

A kérdés tényleg fura... enyhén. Ez egy doktoti tézisnek elmenne, de nem itt :)


Az előttem szólónak viszont figyelmébe ajánlanám, hogy a fényhullámhosszát ne vegyünk az idő mérés alapjául. Sőt talán a hallási példát is sántít.

A látásnál a beérkező fotonok nem ugyan azt a sejtet találják el (nem is tudnák, mert az az ideg egy ideig inaktív állapotban van), tehát nem érvényes a hullámokkal való számolás. Ha a feldolgozásra vetíted ki, azaz a szemünk xps (nem tudom mennyit írtál) alatt küld 1 jelet az agynak, az megint csak badarság.

Nem rossz elmélet, de nagyon hibás.

A hallásnál szintén, nem egy szőrsejt érzékeli a 20 KH es hangot hanem nagyon sok.

Ha ezeket az értékeket le lehetne vetíteni 1 db érzősejtre és 1 darab "felfogogó" sejtre akkor kb elfgadható eredményt kapnánk- csak ebben az esetben meg ügye nem fognánk fel az adatot, mivel ahhoz több sejt kell.

2013. márc. 3. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!