Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ennek a mondatnak egyáltalán...

Ennek a mondatnak egyáltalán van valami értelme?

Figyelt kérdés

E szerint a F. lapultsága és a nehézségi gyorsulás az equatortól a pólusig való változásának viszonya az equatori gyorsuláshoz harmadfélszerese azon viszonynak, mely az equatoron a centrifugális és nehézségi gyorsulás között fennáll.


[link]


2009. szept. 11. 17:17
 1/7 anonim ***** válasza:
biztos van, valamit sejtek, mit akarhat mondani, de ez az egész úgy hangzik, mintha 18-19. századi tudományos szöveg lenne. Az egyenlítőt nem hívjuk manapság már magyar szakirodalomban equatornak, nem mondunk olyat, hogy harmadfélszeres, és "viszony"-t még nem sikerült megfejtenem. Talán függvényre gondol?
2009. szept. 11. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Szerintem ez inkább valami fordítás lehet.


Hát nem tudom, a természettudományos dolgokban nem vagyok otthon. Magyarból viszont nem számítok rossznak, de valahogy nekem ez a mondat mondattani szempontból is elég érdekesnek, sőt, értelmezhetetlennek tűnik. Én mindenesetre az alany-állítmányi kapcsolatot sem tudom felfedezni.


Elég dühítő az, hogy ilyen hibák találhatók olyan helyen, ahova azért megy az ember, mert pontos definíciókat kíván találni.

2009. szept. 11. 17:35
 3/7 A kérdező kommentje:

Talán ezt akarta leírni?

Clairaut-formulák


[link]

2009. szept. 11. 18:21
 4/7 A kérdező kommentje:

Talán igazad volt: de ez az egész úgy hangzik, mintha 18-19. századi tudományos szöveg lenne.


Ez elég árulkodó (utolsó bekezdés első mondatának eleje) : A Föld összes lakossága 1496894000 emberre tehető;

2009. szept. 11. 18:38
 5/7 dellfil ***** válasza:

Equator=egyenlítő (ahogy az előző kommentelő is írja)

Harmadfélszerese=egyhatoda.

Mivel a Föld lapult, (forgási ellipszoid) a sarkpontok kb 35km-rel közelebb vannak a Föld középpontjához, mint az egyenlítő bármelyik pontja. Ezért a gravitációs erő a sarkpontokon egy kicsivel nagyobb mint az egyenlítőn. Ha nem forogna a Föld akkor is így lenne, de forog, és a forgás miatt az eltérés még nagyobb. Gondolj a cenrifugális erőre. Namármost az inkriminált mondat azt fejtegeti, hogy a forgából adódó súlycsökkenés egyhatoda a középpontól való távolabbiságból adódó súlycsökkenésnek.

Egyébként a Pallasz lexikon szóhasználatát vélem felfedezni a szövegből. Lehet, hogy tévedek, de a múltszázad harmincas éveire tenném keletkezését.

2009. szept. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Harmadfélszerese=egyhatoda."

A harmadfél az nem 2,5 (mint ahogy a más(od)fél az 1,5)?


Az állítmány egyébként a 'harmadfélszerese', a mellékmondaté meg a 'fennáll'. Legalábbis assszem, mert érteni nem értem. Felfogom, hogy miről beszél de nem értem mit. :)

2009. szept. 12. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Akkor ez úgy van, ahogy most leírom?


a F. lapultsága és a nehézségi gyorsulás az equatortól a pólusig való változásának viszonya az equatori gyorsuláshoz = a forgából adódó súlycsökkenés


harmadfélszerese = egyhatoda


azon viszonynak, mely az equatoron a centrifugális és nehézségi gyorsulás között fennáll = a középpontól való távolabbiságból adódó súlycsökkenésnek


Vagy esetleg fordítva?

2009. szept. 12. 13:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!