Itt szintetikus fehérjéről beszélnek, de ah jól értem itt nem a fehérjét szintetizálták mesterségesen, hanem az őt kodoló gént. Nem? Az tök más.
Hát nem éppen más.
Először is fehérjét már régen szintetizáltak elég komoly módszerekkel. Ezt inkább nem részletezném módszerét, de nagyjából úgy, hogy egyessével adagolták az aminosavat, majd létrejött a fehérje.
Ez nem igazán nagy teljesítmény( illetve az csak a módszer nagyon régi és nagyon időigényes).
Az inkább teljesítmény, hogy egy gént kódoltak mesterségesen, és a génből a transzkripcióval létrejött a normális fehérje. Lényegében ez igazán nagy teljesítmény.
Gondolj bele az első módszerrel nagy nehezen néhány hónap alatt lesz egy db fehérje, sok sok szennyezéssel.
Itt meg van egy kód, és abból akár milliárdnyi fehérjét is lehet csinálni.
"Itt szintetikus fehérjéről beszélnek, de ah jól értem itt nem a fehérjét szintetizálták mesterségesen, hanem az őt kodoló gént. Nem? Az tök más."
Igen. Jól érted. Pontosan ez történt. De, ha csak ez lett volna, abban nem lenne semmi újdonság.
A dolog újdonsága abban volt, hogy egy olyan fehérje génjét alkották meg, ami eddig nem létezett (bár ez, önnmagában megintcsak nem sokat jelentene). A nagy cucc az az, hogy kitaláltak egy funkciót, majd kitalálták, hogy ahhoz a funkcióhoz milyen aminosavsorrendű fehérje felelne meg, és ezt a gént "szintetizálták", és juttatták be a baktérium sejtbe, ahol az kifejeződött és betöltötte funkcióját. :-D
az RNS láncot mi állítottuk elő. Ugyanis ezt írják bele a DNS-be egy úgynevezett reverz transzkriptáz enzim segítségével.
Ahogy már írtam lehet fehérjét is csinálni ezzel a módszerrel,de sokkal kifizetőtőbb ha így csinálják.
"az RNS láncot mi állítottuk elő. Ugyanis ezt írják bele a DNS-be egy úgynevezett reverz transzkriptáz enzim segítségével. "
Természetesen DNS szekvenciákat szintetizáltak. Ezeket a DNS molekulákat juttatták be Coli sejtekbe, ahol a szintetikus szekvenciát határoló promóter segítségével átíródott mRNSé, ami a fehérjeszintézis templátjaként szolgált.
Itt az eredeti közlemény: [link]
Ahol az 1-es ábrát kell megnézni.
"de ami szintetizál, az nem egy biológiai makromulekula, amit nem mesterségesen állítottunk elő?"
Természetesen az mRNSt majd a fehérjét előállító transzkripciós, majd translációs mechanizmus teljes egészében a Coli baci saját enzimkészletéből való. De itt a 'szintetikus' szót abban az értelmében használják, hogy maga a fehérje eddig nem létezett a természetben. (Baktériumokat egyébként szokás kis gépként használni nekünk érdekes fehérjék előállítására.)
"Az én értelmezésemben ez nem szintetikus."
C'est la vie! :-D
"Ha az utasítás szintetikus vagy a tervrajz maga, az a kész terméktől édes messze van... De szintetikusnak azt nevezném, ha az elkészítését is te csinálod."
Mi számít mesterségesnek? És mi természetes? Ha én csinálok egy papírrepülőt az mesterséges? Mivel én is a természet része vagyok, akkor amit én csinálok az is a természet része lesz nem? Mi van, ha aegy majom hajtogat papírrepülőt? Az is mesterséges? Vagy az már természetes? Ha amikor papírrepülőt hajtok, az természetes, akkor az is természetes, ha egy olyan gépet csinálok, ami papírrepülőt csinál. :-D De ez mind tök mindegy, a szintetikus biológiának megvan a maga szaknyelve, és rohadtul mindegy, hogy te szerinted mi szintetikus és mi nem. :-D
"Az én értelmezésemben ez nem szintetikus. ... De szintetikusnak azt nevezném, ha az elkészítését is te csinálod."
Itt igazat kell adjak a kérdezőnek, nyilvánvalóan nem laborban kapcsolták össze az aminosavakat fehérjévé, maga a fehérje semmivel sem szintetikusabb, mint a baci bármely más fehérjéje, ugyanúgy a sejt magának készíti el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!