A DNS bonyolult felépítésű szerves anyag, - tehát az egyed halála után rövid időn belül el kellene bomlania. Ennek ellenére több évtizedes maradványokon is tudnak DNS vizsgálatot végezni. Hogyan lehetséges ez?
Hát először is, DNS-ből nagyon, nagyon, NAGYON sok van egy élőlényben. Minden sejtben ott az összes DNS, és ugye mondanom sem kell, az élőlények nagyon soksejtből állnak.
A DNS valóban bomlani kezd, de a vizsgálatokhoz sokszor elég egy bomlott töredék. És azért a bomlás nem megy végbe olyan gyorsan, számos okból:
- A DNS bomlását fehérjék (DNázok) idézik elő. Ilyen fehérjék híján a DNS meglepően stabil.
- Az egyed halálakor a fehérjék gyorsan bomlani kezdenek, így ha vannak is DNázok a hullában, azok előbb válnak működésképtelenné, mint ahogy el bírnák bontani azt a sok DNS-t.
- A hulla bomlását valójában baktériumok idézik elő. Az a tény, hogy VAN vizsgálható maradvány pontosan azt jelenti, hogy valamiért a baktériumok nem tudták elbontani (vagy még nem érték el az adott részt), de ez azt isjelenti, hogy lesz benne ép (részlegesen ép) DNS.
Az eddigiekhez annyit tennék hozzá, hogy a DNS bomlása is klasszikus bomlás, ami miatt a rengeteg DNS-ből bizonyos idő alatt mindig azonos része bomlik el, így lehet egészen régi tetemekből is DNS-t kivonni, ha megfelelő körülmények közé került. Éppen most olvasom a CB-n, hogy DNS-ben sikerült információt tárolni is, és ez mekkora öröm már, mert így akár évezredekig is lehet tárolni az infót.
Egyébként a bonyolultságnak itt semmi szerepe sincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!