A vöröseltolódásokból sikerült-e már kiszámolni az ősrobbanás origóját? Vagy ahogy a neve is jelzi Hubble állandó minden irányba azonos mértékű távolodást mutat? Tud erről valaki valamit?
Mivel nem látjuk be az univerzumot, így úgy tudom, origót sem határoztak meg. Plusz a távolodások mértéke sem egyforma.
Bocsi ha tévesek az infók, én így tudom. Persze nem vagyok szakértő a témában.
Ha MINDEN távolodik MINDENtől, értelmetlen a kiindulópont kérdése. Abból a feltételezésből indulsz ki, hogy a távolodási irányok vektorai meghatározhatóak és az ellenkező irányban ezeknek egy kiindulási pontban kellene találkozniuk. Ez nem működik, mi is mozgunk egy bizonyos irányvektor mentén, ami szintén nem ismert, innentől nemigen van kiindulási alap.
Elvileg a nulla kiterjedésű pontból kiinduló anyagok közül a legmesszebb jutottak egy közelítő gömbfelületet képeznek, aminek lehet közepe, ez esetleg (pár millió fényév pontossággal)meghatározható lenne. Ha.
Csakhogy nem látunk el eme gömbfelület széléig, nem is fogunk talán soha, a galaxisközi porhalmazokon csak egy bizonyos határig lehet átlátni.
A kozmikus háttérsugárzás felmérése és összehasonlítása minden irányban adhatna elvileg némi támpontot, de ennek az eredményei annyira inhomogének, hogy semmilyen következtetésre nem jó, pontosabban enyhén arra utalnak, hogy a tágulás durván korong vagy ellipszoid formát követ.
Mellesleg, mivel ez egy relativisztikus univerzum, az általad keresett pont meghatározása nem mondana semmit, használható tudományos jelentősége nemigen van.
"...A kozmikus háttérsugárzás felmérése és összehasonlítása minden irányban adhatna elvileg némi támpontot, de ennek az eredményei annyira inhomogének, hogy semmilyen következtetésre nem jó..."
Ezzel az inhomogenitással én vitatkoznék...Kevés olyan dolog van, ami olyannyira homogén lenne mint a háttérsugárzás. A tapasztalt 2.7K érték a 10^-6 értékig teljesen homogén! Sőt pont ez a nagyfokú homogenitás az egyik közismert probléma alapja. Ez az un. "horizontprobléma".
maci
#6:
Igaz. Az általad megadott tűrésen belüli változás leképezése mutat némiképp "korong" jelleget. Valamikor tavaly (tavalyelőtt?) volt egy cikk a legújabb nagypontosságú mérésekről vmelyik műholddal és az eredmény az, hogy az eredményből nemigen lehet biztonsággal következtetést levonni. Egy körsáv mentén kicsivel alacsonyabb a sugárzás-szint, innen származik a korongos elképzelés, de még ez sem megalapozott.
Kedves Tom!
Szerinted az Univerzum tágulása miatt létrejönnek új geometriai pontok?
Ne a "létrejön" szó értelmén lovagolj lécci, ha szabad így előre kérnem, hanem értsd úgy ezen pontok ontológiai státuszát, mint ahogy a most meglevőkét!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!