Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sejtautomatákkal egy gyorsuló...

Sejtautomatákkal egy gyorsuló mozgást lehet szimulálni?

Figyelt kérdés

2013. febr. 18. 16:18
 1/8 anonim ***** válasza:
Régebben azt olvastam, hogy valaki valamikor bebizonyította hogy egy 7 állapotú sejtautomatával véges felületen minden kiszámítható, ami valóban kiszámítható. A gyorsuló mozgás ilyen, tehát a válasz a kérdésedre is igen.
2013. febr. 18. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
a kiszámíthatóság az tök más. Az olyasmi, hogy lehet-e számítógépet építeni belőle, amivel bármilyen számítás elvégezhető adott bemenet esetén. És ezt kevesebb állapottal is meglehet csinálni, pl. drótvilág sejtautomata 4 állapotú. De az életjáték is univerzális 2 állapotú! Amit én kérdezek az más.
2013. febr. 18. 17:28
 3/8 anonim ***** válasza:
Mondjuk igazad van. De ha azt nézem hogy a cellák változása egyszerre egy időben történik a teljes élettérben, akokr nehezen képzelhető el gyorsuló mozgás. Esetleg olyan igen, ahol egyfajta bináris számolóval egy alakzatot változtatok olyan módon, amikor mondjuk az első változás csak 1000 ciklus múlva majd egyre haladva az "időben" egyre sűrűbben lesznek ugyanott változások. Ilyenkor az alakzat mozgása változása lehet kvázi gyorsuló, de ugye ez egyfajta kerekítéssel működik csak, azaz nem tökéletesen egyezik meg egy analóg gyorsuló mozgással.... Érdekes probléma majd még agyalok rajta.
2013. febr. 19. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
lehet akárhányadrendű, állapotú a sejtautomata.
2013. febr. 19. 13:48
 5/8 anonim ***** válasza:
Ilyen szempontból lényegtelen a dolog. Hiszen ha a planck távolságot fénysebességgel megtenni képes jelenség alapideje is egységnyi és legkisebb, akkor igaz, hogy az idő is kvantált. Ha mindezt elfogadom, akkor egy olyan sejtautomata képes lenne a gyorsulást szimulálni, ahol a teljes sejttér átváltozásának időciklusa ez az egységnyi éspedig legkisebb egységnyi idejű. Ebben aztán már csak egy sima bináris számlálóval megoldható a dolog a fentebb vázolt módon. Hogy többállapotú, az meg a nem teljesen pontos időértékeket "simíthatja", illesztheti az analóghoz képest. Mondjuk ha elfogadjuk a világban a kvantálást (plancktávolság, planckidő...), akkor nem is biztos, hogy az analóg értékek egyáltalán létező vagy definiálható dolgok.
2013. febr. 19. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
ne szálljunk el teljesen :) maradjunk egy egszerű klasszikus gyorsuló mozgásnál. Azt szeretném, hogy mondjuk egy 1D rácson, egy véges alakzat gyorsuljon. A szabályokat és az alakzatot megadhatod. Lehetséges ez? érdekes, hogy nem találok róla cikket, pedig egyesek szerint a sejtautomaták mindent képesek leírni.
2013. febr. 19. 14:50
 7/8 anonim ***** válasza:
Amit írtam belefér. A válaszom igen, lehet, de nem fogom megírni :)
2013. febr. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
valaki tud még valami okosat hozzászolni?
2014. dec. 30. 00:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!