Mitől barnulunk?
Azt olvastam nemrég, hogy felhős időben is le lehet égni, mert a felhőkön az ultraibolya sugárzás 90%-a átmegy és attól is megéghet az ember. De akkor végülis az ultraibolya sugárzástól barnulunk?
Akkor ha helyénvaló ez a gondolatmenet, akkor azt jelenti, hogy felhős időben is ki lehet menni barnulni?
nos. a dolog kicsit összetettebb.
a barnulás egy válasz a bőrt érő káros sugárzásra. gyakorlatilag megnő a bőr pignentációja, hogy pigmentek (festékanyagok) elnyeljék a káros sugárzást. A pigmentek kialakulásához viszont idő kell.
Namost. Leégéskor az történik, hogy több sugárzást kap a bőr, mint amit el tud viselni. Vagy nincs elég pigmentje, vagy olyan erős a behatás, hogy a pigmentek sem védenek tőle.
Az UV egy tartomány. Eléggé széles tartomány. Az egyik végén a még látható viola (ibolya) színű fény van (ezért ultraviola (ultraibolya), azaz violán(ibolyán) túli a neve), a másik végén meg a röntgensugárzás. Ami színtén fény. Magának a fénynek az energiája annál nagyobb, minél messzebb van a látható fénytől.
Egyszerűen fogalmazva a látható tartományhoz közeli UV sugárzás (ez a lágy UV, vagy UVA) barnít, az attól távolabbi (kemény UB, vagy UVB)viszont olyan erős, hogy megégsz tőle, mert a szervezetnek reagálnia sincs ideje rá.
A felhőzet elnyeli a látható fényt. A röntgent viszont az ólomlemez is csak gyengíti. Namost ez a hatás fokozatos, úgyhogy a barnító lágy tartományt a felhőzet jórészt elnyeli, a káros keményet meg jórészt átengedi.
Ezért aztán borús időben barnulni nemnagyon, leégni viszont annál inkább lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!