Szerintetek komolyan vehető egy olyan ember, aki szerint az ember anatómiailag növényevő?
AKi ezt állítja, az két dologhoz biztosan nem ért: anatómiához és a táplálkozástanhoz (és valószínűleg az ezzel rokon területekhez).
Ettől függetlenül lehet, hogy briliáns meglátásai vannak komolyzenei vagy informatikai téren. :-D De azért amikor valaki ellenőrizhetően hülyeséget állít, akkor megszólal egy kis csengő és az emberünk egyébb állításait is fenntartással fogadjuk, mielőtt elfogadnánk egy másik terület szakértőjének. :-D
Csak a fogazatunkat kell megnézni. Az bizony mindenevő fogazat.
A bélrendszerünk sem kifejezetten a növényevőkre jellemző.
Magyarul hülyeség ezt állítani.
redős, gumós, tarajos...
nézz csak utána! :P
Nézzük csak, hogy akkor valóban húsevő az ember? Vagy növényevő? Íme az érvek, de a felsorolás korántsem teljes:
- A húsevőknek karmai vannak. A növényevőknek és az embernek nincsenek karmai.
- A húsevő ragadozóknak a nyála savas. A növényevőké és az emberé enyhén lúgos.
- A húsevőknek a testükhöz képest rövid a bélcsatornájuk, a növényevőknek és az embernek hosszú. (Így ha az ember húst eszik, a hús a hosszú bélcsatornában csak rothad és rothad, a méreganyagok sokkal tovább a szervezetben tartózkodnak…., a hosszabb bél a növényi rostok jobb megemésztését teszi lehetővé, míg a húsevők bélcsatornája rövid, így csak rövid ideig tartózkodik a táplálék a bélcsatornában, hamar el tudja hagyni azt mindenféle rothadás nélkül).
- A ragadozók állkapcsa csak föl és le mozog, a növényevőké és az emberé képes az oldalirányú mozgásra is.
- A húsevők bélfala simább, a növényevőké és az emberé bolyhosabb.
- A húsevők nyelve érdesebb, a növényevőké és az emberé sima.
- A húsevők foga között nagy rések vannak, a növényevők és az ember fogazata zárt (kis fogközökkel).
- A húsevőknek sok gyomorsavuk van, hiszen a sok fehérje emésztéséhez szükségük van rá, az embernek és a növényevőknek a gyomorsavuk sokkal gyengébb.
- A húsevők nyálmirigyei kicsik, az emberé és a növényevőké nagyok, hiszen a növények előemésztéséhez sok nyál kell.
Fentiek alapján mindenki döntse el magában, hogy az ember húsevőnek vagy növényevőnek született.
#7:
Alaptalan elméleted bizonyítása érdekében a mindenevők jellemzőit szépen kihagytad.
Senki sem állította, hogy az ember húsevő.
Ugyanúgy nem, mint ahogy nem is növényevő.
Mindenevő, vagyis hús ÉS növényevő.
Ezt bizonyítja az összes általad felsorolt jellemzője.
Aki vegetáriánus akar lenni, ő dolga, hadd tegye. De tudományos tényeket ferdíteni ennek igazolására eléggé megkérdőjelezhető.
redős, gumós, tarajos...
az ember mindenevő, vazzeg, omnivóóóraa a kúúrrva életbe már
Szerintem félrevezető, hogy diszkrét kategóriákat használunk amikor ez a dolog inkább egy skála. Egy mindenevő szokásaiban lehet nagyon közel a növényevőkhöz (pl csimpánz) vagy a húsevőkhöz (pl kutya), és ha a környezet olyan akkor ezek meg is fordulhatnak.
Ami az anatómiai növény-/minden-/húsevőséget illeti, ez is ugyanolyan skála, és attól függ hogy az adott egyed elődeinek története során milyen kaja evésére kényszerült ill. (bőség esetén) mit választott és mennyi ideig.
A mindenki által egyértelműen húsevőkhöz sorolt nagymacskák nagyon sokáig húst ettek, ezért az anatómiájuk is a húsevéshez alkalmakodott. A növényevők pedig növényt, ezért ők meg ahhoz. A biosz könyvet olvasva joggal gondolnánk hogy ez ilyen tiszta és egyszerű, de sajnos nem. Az hogy mit eszik egy faj az folyamatosan változik. Kihal a kedvenc növénye, rákényszerül másra. Jön egy jégkorszak, elkezd húst enni. Kihalnak a prédaállatok, elkezd növényt enni, de csak egy részük, más levált csoportja meg folytatja, később keverednek, stb. Dinamikus rendszer ez, aminek az elemei folyamatosan változnak és keverednek.
Így lehetnek olyan “furcsaságok” mint pl a panda aki anatómialag húsevő, mégis kizárólag bambuszt eszik, vagy az anatómiailag teljesen növényevő szarvas aki néha azért rájár a kisnyuszira meg a mókusra is.
Az ember az általunk "főemlősök" kategóriába gyömöszölt egyedcsoporttól származik, akik kb 50 millió éve léteznek és elsősorban gyümölcsevők voltak. A mi águnkon elvileg csak max 2.5 millió éve jelent meg a húsevés. Ez az idő kb 5%-a, és csak elvétve volt domináns elem az étrendünkben (pl eszkimóknál).
Ezért is van az hogy az ember messze inkább növényevő (pontosabban gyümölcsevő és nem kérődző), és csak kevés változás ment végbe a testünkben még ami a húsevést lehetővé teszi.
A húsevés (főleg a nagy mennyiség és a rendszeres) sok krónikus betegség okozója, ebből is látszik hogy nagyon az elején vagyunk az átalakulásnak. Valószínűleg kényszerkajaként indult, megszokod vagy meghalsz alapon.
Ha elkezdünk csak növényt enni, akkor a hús(vagy minden?)evő tulajdonságaink szép lassan eltűnnek majd.
Nem a kategória miatt kell húst vagy növényt ennünk, hanem azt kell nézni hogy minek van értelme, és azt is szem előtt kéne tartanunk hogy merre szeretnénk fejlődni. Ebben egyedi faj vagyunk hogy mi tudatosan dönthetünk a fejlődésünk irányáról. A húsevés ellen nagyon sok érv szól (egészség, környezetszennyezés, fenntarthatatlanság, etikusság), és most már bizonyított hogy nincs rá egyáltalán szükségünk ha elég változatos a növényi étrendünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!