Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Nap mikor és hogyan fog...

A Nap mikor és hogyan fog elpusztulni? És amikor elpusztul, mennyi idő alatt pusztul el.

Figyelt kérdés
2009. szept. 3. 18:30
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A Nap fúziós energiával "működik", azaz hidrogén alakul át benne héliummá, ez adja azt az iszonyú mennyiségű energiát, amely a saját tömegét a gravitációval szemben megtartja (enélkül összeroskadna egy jóval kisebb gömbbé). Még (úgy tudom) kb. 5-6 milliárd évre elegendő a benne lévő hidrogén mennyisége.


Ahogy a hidrogén készlet csökken, úgy csökken a Nap hőtermelő képessége is. Ezzel együtt egyre kevésbé lesz képes a gravitációval szemben fenntartani a saját tömegét, azaz egyre jobban és egyre gyorsabban csökken a mérete. Viszont az ilyen méretű összehúzódás szintén hatalmas hőtermeléssel jár, aminek eredményeképpen a Nap felfúvódik, mérete hirtelen (azaz néhány százezer év alatt) többszörösére növekszik, annyira, hogy kb a Vénusz pályájáig terjed. Ezzel együtt jócskán lehűl (kb 3000 fokra), és vörös óriás lesz belőle.


Mivel ekkorra már igen kevés üzemanyaga marad, ismét egy összeomlási szakasz következik, amelynek a sebességétől függ a Nap további sorsa:


Ha viszonylag kis sebességű lesz, akkor a Nap egyszerűen egyre kisebb és kisebb lesz, míg végül fehér törpe lesz belőle, amely még évmilliókig, esetleg 1-2 milliárd évig világít, aztán lassan kihúny.


Ha pedig túl gyors, akkor az összeomló tömeg olyan hatalmas ütéssel érkezik a középpont felé, hogy a felszabaduló energia hatására szupernova lesz belőle, mely hatalmas energiarobbanással jár, és fényévekre elpusztít mindent maga körül.


A jelenlegi hivatalos álláspont szerint a Nap tömege kicsi ahhoz, hogy szupernovává váljon, tehát az első eset fog bekövetkezni.


De nyugodj meg, erre még minimum 5 milliárd évet kell várni... Helyedben én nem aggódnék túlzottan... :-))


Pedro

2009. szept. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Azzal egészíteném ki, hogy nem az összehúzódás miatt fog felfúvódni - hanem akkor, amikor úgy felmelegszik, hogy beindul benne a hélium fúziója. Ez fújja fel, és felfújva tartja kb. 100000 évig majd - amíg van fűtőanyag.


Elpusztulni pedig nem fog. Egyrészt most sem él - másrészt "elpusztulni" vagyis felrobbanni a szupernovák szoktak. Ahhoz meg legalább tízszer ekkorának kellene lennie.

2009. szept. 3. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Csak megkérdeztem, azt tudtam, hogy még nem pusztul el, hanem pár milliárd év múlva.
2009. szept. 3. 19:55
 4/9 anonim ***** válasza:

Kedves 19:52-es!


Köszönöm a pontosítást! :-)


Pedro

2009. szept. 3. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 dellfil ***** válasza:
100%

A Nap még legalább 4-4,5 milliárd évig nem fog sokat változni. Úgynevezett fősorozatbeli csillagként viszonylag egyenletesen sugározza szét a benne működő termonukleáris "reaktor" által termelődött energiát. Ez a reaktív zóna a Nap közepében van, és viszonylag kis térrészt foglal el. Azt mondhatjuk ez a Nap magja.

Amikor azonban fogyni kezd a "reaktor" üzemanyaga, és emiatt lelassul az energiatermelés, elkezd a mag összehúzódni, (mert csökken a gravitációs összeroskadást megakadályozó sugárnyomás) ezért felforrósodik, a magméret csökken. A magasabb hőmérsékleten már eddig "égésterméknek" számító anyag újra üzemanyagként funkcionál. Igaz, kissebb hatásfokkal, és jóval rövidebb ideig.

Namármost, amikor a magban megnő a hőmérséklet, a mag körüli héjban is be tud indulni a hirogén-hélium fúzió, ez a külsőbb zónákat ez mintegy kijjebb fújja, megnő a Nap átmérője, ezzel együtt természetesen a felület is amely az enegiát leadja. Persze mivel a felület az átmérőhöz képest négyzetes arányban nő, ezt a kisugárzási növekedést nem tudja követni az energia termelés növekedése, ezért a felszín "lehűl" (5600 C fokról kb 3000-3500 C fokra).

Így alakul ki a "vörös óriás" állapot.

Persze az általam vázolt kép borzasztóan leegyszerűsített, és hiányos. De nagy vonalakban ez történik majd a Napban is.

De, még nincs vége. Említettem, hogy a felforrósodó mag képes az előzőleg végterméknek számító anyagot felhasználni. Igen ám, de ez egy-két millió év alatt elfogy, ekkor megismétlődik az előzőekben vázolt folyamat, és már két zónában, és az erősen összehúzódott magban játszódnak le termonukleáris reakciók. Ilyenkor a legnagyobb átmérőjű a Nap. Amellett, hogy ekkor nagyon "pazarlóan" bánik a meglévő üzemanyag készletével, instabillá is válik.

Ez az állapot (vörös óriás) úgy tudom "csak" pármilló évig tart. (És nem tíz milliárd(!) évig, mint a Nap fősorozatbeli élettartama)

Ennek a folyamatnak a végén, egy nagy "pöffenéssel" ledobja a külső rétegeit, (planetáris ködnek nevezik az ilyen folyamat eredményét) és ott marad a bolygó méretű szupersűrű, magashőmérsékletű,(50000-100000 C fok lehet úgy tudom) mag.

Ez a "fehér törpe állapot". A Nap, és a nála 2,5-szörösnél nem nagyobb csillagok a fent leírt módon végzik. Ekkor már nincs fúziós reakció benne, az összeroskadástól az úgynevezett degenerált elektrongáz nyomása tartja vissza. Ez kissé messzire vezet, kvantumfizika, inkább hagyjuk. Innen kezdve sokszáz milliárd évig lassan-lassan hül, végén már fényt sem bocsájt ki, így "fekete törpe" lesz belőle.

2009. szept. 3. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
20:29-nek...Akkor ezek szerint,ha már "fekete törpe" lesz,ez egy olyan állapot,hogy egy sima bolygóvá válik?
2009. szept. 3. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezelőttinek:


Igen. Miután az összes hélium szénné fuzionált, és már nem folytatódik a fúzió, a fehér törpe még nagyon-nagyon hosszú ideig izzik az égen. Aztán szép lassan kihűl, és csak a szén marad.


Egy hatalmas széngolyóvá válik az űrben. Olyan lesz, mint egy baromi nagy gyémánt. De tényleg

2009. szept. 4. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Én úgy tudtam a fúzió a vasig működik:S Mármint én azt tanultam fizikából:D Miért lesz szén?:S
2009. szept. 5. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 dellfil ***** válasza:
100%

Látom, felvetődött néhány jogos kérdés.

A "fekete törpe" bolygónak tekinthető-e? A méreteit nézve igen lehetne a válasz, de:

[link]

Miért nem a vasig tart a fúzió? A Nap nem elég nagy tömegű, hogy a szénnél, nitrogénnél, nehezebb atommagokat szintetizálja a fúziós reakciók folyamán. (nem elég a nyomás, ezért a hőmérséklet sem emelkedik a szükséges mértékben)

Itt van néhány link, amiből sokminden kiderül:

[link]

[link]

[link]

[link]

Egyébként a "fekete törpe" felszínén akkor sem tudnánk járkálni, ha már teljesen kihűlt, mert akkora a gravitációs erő a felszinén, hogy szempillantás alatt palacsintává lapítana minket.

2009. szept. 5. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!