Melyik a legjobb távcső egy 7 éves gyerkőc számára, aki még csak ismerkedik a csillagászattal?
Kislányom beleszeretett a csillagok-bolygók témakörbe és neki szeretnénk távcsövet venni.Mindannyian teljesen amatőrök vagyunk a témában,így az első kérdésem az lenne,hogy mit érdemes egyáltalán keresnünk az égbolton,hogy már az elején is sikerélménye legyen illetve,hogy ehhez milyen fajtájú távcsövet ajánlanátok,ami a nem mindig "ügyes" kezébe egyáltalán odaadható.
Nem akarunk nagy rongyrázást rendezni,de azért egy "értelmes" gépet keresünk.
Köszönjük a segítséget!!!
Így kapásból távcsövek terén nem vagyok otthon… Viszont ha lehetséges, akkor mindenképpen nézzétek meg a boltban, hogy milyen összerakva. Akkor jó, ha lehet finoman forgatni, és legyen minél kisebb a holtjátéka (a „függőleges” rögzítés szokott érdekes lenni, de természetesen nézzétek meg az összes többi részét is, beleértve a fókuszállítót). „Hama” márkájút NE vegyetek!
Amúgy kezdéshez a többi körülbelül mindegy, akár egy 6 centi átmérőjű lencsés távcső is megteszi, az még méretben is passzol egy 7 éveshez. (Tulajdonképpen egy 8–10-szeres nagyítású vadásztávcső is nagy élmény tud lenni, ha a Tejútra néztek vele egy tiszta éjszaka, csak annak kevesebb a „csillagászfeelingje”. Ennél erősebb nagyításhoz kell a stabil állvány.) A többiek majd remélem árkategóriában is segítenek, hogy milyet érdemes.
Mit érdemes keresni az égbolton?
Elsősorban jól jön egy csillagtérkép. (Pl. Határozókönyvek – Bolygók és Csillagok, ebben is van szó a távcsövekről; meg különösen ajánlott szoftver a Stellárium – [link] ) Aztán kicsit megtanulni felismerni a főbb csillagképeket: Nagy-Göncöl, Kis-Göncöl, Cassiopeia, Hattyú, Androméda, Ökörhajcsár,…
1. Nyáron könnyen megtaláljátok a Tejutat, mert a Hattyú csillagkép éjfélkor pont az ég legtetején van. (Ugye Magyarországról vizsgálódnátok, legalábbis Közép-Európából?) Érdemes megnézni, mert ebben tényleg egymás hegyén-hátán vannak a csillagok, így sokkal érdekesebb távcsővel.
2. Hold – Ezt biztos megtaláljátok. Azt a részét érdemes nézni, ahol az árnyékos és napos része találkozik. Szóval a telihold és az újhold nem szerencsés időpont a megfigyelésre.
3. Nap – Természetesen nem közvetlenül a távcsőbe nézve (Az veszélyes is!). Ha egy papírt raktok a távcső mögé, akkor azzal körülbelül be lehet lőni a Nap irányát, aztán a nap képét le lehet képezni egy papírra. Ennek könnyen utána tudtok nézni.
4. Jupiter és Vénusz – Ezek a legfényesebbek azok közül, amik nem a Nap és nem a Hold, szóval viszonylag könnyen megtaláljátok őket. Stelláriummal érdemes megnézni előre, hogy mikor vannak fent. A Jupiternek a holdjai, a Vénusznak a fázisai érdekesek.
5. Merkúr, Mars, Szaturnusz – A Merkúr mindig közel van a naphoz, azért nehezebb megnézni, a Mars meg a Szaturnusz halványabb.
6. Az Androméda galaxis. Ha már ismeritek a csillagképeket, akkor tudni fogjátok, merre kell nézni, hogy ezt lássátok. Ezt tél környékén érdemes nézni, akkor van magasabban (tehát akkor zavar kevésbé a légkör), de nyáron is fent van az égen.
Én elsőre ezeket a dolgokat próbálnám megkeresni… Sok sikert!
Kezdésnek a Stellarium nevű ingyenes és nagyon profi csillagászati programot javaslom.
Elsősorban neked, Hogy legyen mit látni az égen.
Beállítod a földrajzi koordinátákat (a Google maps-ból kipuskázhatod hol is vagy), majd az időt (ha kell, percre pontosan is be tudod).
Aztán a program segítségével keress nagyobb objektumokat. Zoomolhatsz, pályaadatokat ad az ott látható dolgoktól, kirajzolja a pályáját. Szóval sok mindenre jó. A program annyira teljes, hogy sokkal tovább "lát", mint a komoly csillagászati távcsövek.
Kezdetnek szerintem jó a hold is. Nézz meg egy holdtérképet, vagy Stellarium) ott is vannak nevezetes dolgok...
Távcső tekintetében én sem tudok segíteni, nézelődj neten és vedd meg azt, aminek az árát még hajlandó vagy kifizetni ez érdekében. Ha kitartó a gyerkőc és érdekelni fogja, akkor oké, ha viszont talál más érdekes dolgot, akkor csak porfogó lehet.
Amennyiben téget, titeket is érdekel, akkor minél jobbat, sok érdekes dolog van az égen, bele lehet veszni a végtelenségbe, habár nem látunk el addig :)
Ezt még hozzácsapom a választékhoz:
Ezenfelül nem érzem megengedhetetlen áldozatnak, hogy egyből ekvatoriális rögzítésűt vásároljatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!