Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szúnyogok most egy komoly...

A szúnyogok most egy komoly evolúciós változáson mennek keresztül? (többi lent)

Figyelt kérdés
Egyes szúnyogokat érzünk, mikor megcsípnek, és egyből reflexből leütjük őket, másoknál pedig csak szemmel vesszük észre, hogy éppen a vérünket csapolja le. Ugye nem kell mondani, hogy melyiknek jobb a túlélési esélye. Tényleg odáig fognak fejlődni a szúnyogok, hogy csukott szemmel ébren nem is vesszük majd észre, ha több tucat szívja majd a testünket?

2013. jan. 29. 16:49
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

"Vagy te milyen hirtelen változásokról tudsz a természetben, evolúciós szempontból?"


Tulajdonképpen a genetikai betegségek is olyan mutációk, amelyek egy szerencsés véletlen folytán akár hasznosak is lehetnek az egyednek és/vagy a populációnak.


Valószínűleg nem a legjobb példa, de például van egy ürge (Angliában talán), akinek egy genetikai rendellenesség miatt hiányzik a bőréből valamilyen anyag (Ehlers-Danlos szindróma?), és könnyen nyúlik, vékony a bőre, és hajlékonyak az izületei. Ez sem fokozatosan alakul ki, hanem egy mutáció eredménye, ami persze öröklődhet is. Ez konkrétan nem túl előnyös, de el lehet képzelni, hogy ha előnyös lenne, nagyon gyorsan elterjedne egy kisebb populációban. Ez evolúciós mércével mérve nagyon gyors ugrásnak számít.


A mutációk folymatosan történnek, ezek 99,99..%-a káros, de ha az egyik hasznos, az nagyon gyorsan elterjed. Így értem a gyors ugrásokat.

:)

2013. jan. 30. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Áh, így már értem, mire gondoltál. Ettől függetlenül maga az evolúció folyamatos ütemben halad, csak nagy ritkán történnek kifejezetten előnyös mutációk, amik gyorsan juttatják előnyhöz az adott egyedet a populáción belül.

Viszont abba belekötnék, hogy nem nagyon lehet úgy kategorizálni, hogy jó és rossz mutációk. Persze ritkán előfordulnak olyanok, amikre rá lehet fogni, hogy ez most tényleg kifejezetten előnyös, vagy épp hátrányos (úgy gondolom, végülis akkor ezeket lehet gyors változásként felfogni), de ez nagyon ritka és nagyon kevés mutációra igaz. A többségére csak az jellemző, hogy az egyed a mutációval előnyösebb-e, mint a populáció?

Például vegyünk egy lepkefajt, amik fölött a táplálékláncban egy bizonyos fajta madár áll. Alapból a lepke szürke színű, semmi különleges. Ugyan van egy nagyon kicsi esélye, hogy születik egy olyan lepke, ami teljesen fekete, vagy épp teljesen fehér, ez mindkettő elég nagy változást jelentene. A fehéret szinte azonnal elkapnák a madarak, mert könnyen észrevennék, ellenben a feketét nehezen, így gyorsan elszaporodna. Viszont ez olyan nagy mértékű változás, aminek az esélye bőven 1% alatt van. Másik lehetőség, hogy csak szürke szúnyogok születnek, amelyek között némelyik egy apró árnyalatnyival sötétebb, míg mások egy nagyon picit világosabbak. Valójában egyik sem hasznos, ha önmagában szemléljük, evolúciós szempontból viszont az az árnyalatnyi sötétség épp annyi előnyt jelent, hogy egy picit nehezebben veszik észre őket a madarak, így ez a sötétebb árnyalat fog elterjedni.

Aztán ahogy haladnak a generációk, egyre sötétebb és sötétebb lepkék születnek, végül majd eljutunk a feketéig is, de csak egy hosszú folyamat eredményeképp.

Általában ez utóbbi a jellemző, hisz nagy mértékű változásnál a teljes változásnak összhangban kell előnyösnek lennie, hogy tényleg növelje az egyed túlélési esélyét. Szóval elismerem, hogy történhetnek hirtelen pozitív változások is, de nagyrészt a lassú fokozatosság jellemző az evolúcióra ;)

2013. jan. 30. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 Wadmalac ***** válasza:

Személyes véleményem (vagyis biológiai és genetikai megalapozottsága hagy kívánnivalót):


A szúnyogok genetikailag az utóbbi pár millió évben semmilyen jelentős genetikai változáson nem mentek át.

A "lecsapásmentes" vérszívás tudományát már saját szükségletük szintjén tökélyre fejlesztették, vagyis a szaporaságukkal arányosan nézve az agyoncsapási arányuk tökéletesen megfelelő a populáció fenntartására.

Mindenesetre a fajtanemesítésben marha jól dolgozunk rajtuk a különböző szúnyogirtó szerekkel, szép lassan létrehozzuk a minden mérget túlélő fajtát.

Ennek mindenesetre az evolúcióhoz csak annyi köze van, mint a farkasból a kínai palotapincsi létrehozásának.

2013. jan. 30. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!