Miért más az azonos szénatomszámú ketonok, aldehidek, karbonsavak, észterek, éterek, szénhidrogének olvadáspontja, porráspontja?
Talán a hidrogénhíd befolyásolja?
Szeretném, hogyha kifejtenéd.
Köszönöm!
Az olvadás és forráspontot a következők befolyásolják: részecskék közötti kötőerők jellege, részecskék mérete és alakja.
Az általad kérdezett molekulák közötti kötőerők:
Szénhidrogének: apoláris molekulák, van der Waals erők hatnak közöttük, amelyek eredő töltéssel nem rendelkező részecskék közötti gyenge elektrosztatikus kölcsönhatások, energiájuk néhány kJ/mol - ezért a szénhidrogéneknek legkisebb az olvadás- és forráspontja.
Éterek, aldehidek, ketonok, észterek: a szénhidrogénekkel ellentétben ezek poláris molekulák, vagyis állandó dipólus van jelen a molekulában, emiatt a van der Waals erő dipólus-indukált dipólus és dipólus-dipólus része (lásd Megjegyzés) nagyobb mértékű - ezért ezeknek nagyobb az olvadás- és forráspontjuk, mint a szénhidrogéneké.
Alkoholok, karbonsavak: ugyanúgy polárisak, mint az éterek, ketonok, észterek, vagyis az állandó dipólussal támogatott két van der Waals erő náluk is jelen van. Emellett H-híd is kialakul, mert a H atom a molekulában kis rendszámú, nagy EN-ú, magános elektronpárral rendelkező atomhoz (F, O, N) kapcsolódik. A H-híd energiája néhányszor tíz kJ/mol - ezért nekik magasabb az olvadás- és forráspontjuk, mint az éterek-, aldehidek-, ketonok-, észtereké. A karbonsavak ráadásul folyadékfázisban (esetleg gőzében is) dimer (két molekula kapcsolódása) formában vannak jelen - emiatt nekik a legmagasabb a forráspontjuk.
Példaként - és a jobb átláthatóság kedvéért - a három C atomos molekulákból álló vegyületek kötőerő jellege és forráspontja a következő:
CH3-CH2-CH3 van der Waals -42ºC
CH3-CH2-O-CH3 van der Waals (állandó dipólussal) 7,4ºC
CH3-CH2-CHO van der Waals (állandó dipólussal) 46ºC
CH3-CO-CH3 van der Waals (állandó dipólussal) 56ºC
CH3-COO-CH3 van der Waals (állandó dipólussal) 57ºC
CH3-CH2-CH2-OH van der Waals (állandó dipólussal)+H-híd 97ºC
CH3-CH2-COOH van der Waals (állandó dipólussal)+H-híd (dimer) 118ºC
Megjegyzés: van der Waals erő három része:
1. Diszperziós
2. Dipólus-indukált dipólus
3. Dipólus-dipólus
/Forrás:
Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, 1994.
Dr. Markó László, Dr. Farády László: Szerves kémia, 1978.
Dr. Liszi János: Fizikai kémia, 1993./
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!