Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az alkálifémek oxidjai (vagy...

Az alkálifémek oxidjai (vagy egyéb oxidok), felfoghatók-e úgy mint a kétszeresen deprotonált H2O sói?

Figyelt kérdés
Pl, alkálifém-oxidok tudomásom szerint vizes oldatból nem készíthetők, normál körülmények között, ugyanakkor van-e olyan erős bázis (és mi az) amivel O2(-2) ionig lehet elmenni?

2013. jan. 18. 14:58
 1/8 anonim ***** válasza:

Hirtelen nem tudok mondani példát, élek a gyanúperrel nem is létezik, de ha igen akkor biztos nem vizes közegben mehet a dolog. Brönsted szerint bármi képes lehet OH-iontól hidrogéniont elvenni, ami nála erősebb bázis (pl. valami a víznél gyengébb sav savmaradékionja).


Ötlet: nátrium-szulfidot szárazon hevíteni NaOH-val. Szerintem: felszabadul a kénhidrogén és alkálifém-oxid marad vissza (a hidrogén-szulfid ion kb. egy nagyságrenddel gyengébb sav, mit a víz).

2013. jan. 18. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én úgy látom, hogy jelen esetben a sav-bázis és a redoxi reakciókat kevered. "kétszeresen deprotonált víz sói": az oxid az redoxi, a deprotonálódás a sav-bázis témakörbe tartozik.


Vizes oldatból készíthető, ha elforralod előbb a vizet.:)

2013. febr. 24. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
De ettől a kérdés még kellően elgondolkodtató volt! Szal tessék bátran kérdezni!
2013. febr. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem hiszem hogy keverem. A víz is ugyanúgy egy oxid, ugyanakkor sav és/vagy bázis is persze. Ha kétszeresen deprotonáljuk a H2O molekulát akkor oxid iont kapunk, mely kétszeresen negatív töltésű. Erre irányult a kérdésem hogy lehetséges-e ez vizes oldatban, mert ha igen akkor ugye valamilyen oxidot kaphatunk (például alkálifém oxidot az egyszerűség kedvéért) ami kvázi tekinthető (illetve tekinthető-e?) úgy mint a víz sója.

Nyilván sokkal triviálisabb egy pl alkálifém oxidot, vagy éppen akármilyen oxidot 'klasszikus' módon redox reakcióban 'szintetizálni', elemeiből. Pont ez (is) érdekelt hogy lehetséges-e s/b reakció révén is? :)

2013. febr. 25. 21:45
 5/8 anonim ***** válasza:

Na, már el is felejtkeztem erről a kérdésről.


Mivel deprotonálnád a hidroxiliont?

2013. márc. 14. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Idézem; :)

"ugyanakkor van-e olyan erős bázis (és mi az) amivel O2(-2) ionig lehet elmenni?"

2013. márc. 15. 00:08
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg úgy tűnhet, hogy az alkálifémoxidok analógnak tekinthetőek a vízsóival, de kizárt, hogy létezzen olyan reakció ami során alkálifém oxid keletkezzen egy savbázis reakcióban. Szerintem erre még a szuperbázisok sem képesek.
2013. márc. 15. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Én nem javaslom hogy az oxidokra sóként tekints. Az alkálifém-oxidok még hagyján, de egyre nehezebben lesz értelmezhető a dolog ha magasabb oxidációs állapotú fémoxidokat nézünk pl Fe2O3. Itt már megbukna az elmélet. Ami a deprotonált vizet illeti, az Arrhenius- és a Bronsted-féle sav-bázis elméletet a H+ és az OH- ionokkal definiáljuk. Eszerint a H+ felfogható a világ legerősebb savjának, az OH- pedig a legerősebb bázisnak (végtelenül erősnek ha úgy tetszik). Márpedig ha az OH- végtelenül erős bázis, akkor semmiképp nem lehet savi karaktere, tehát soha az életben nem adja le a 2. protonját. Oxidionok nem úszkálnak oldatban.
2013. márc. 15. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!