A légkörön áthaladva, mi történik a napenergiával? Mi történik az energiával az ökoszisztémában? Hogyan kerül be az energia az élővilágba?
Nagy része kiszűrődik, vagyis elnyelődik a különböző rétegekben. A gamma-, UV-sugarakat az ózonréteg szűri ki, az infrasugarak ill. a rádiósugarak egy része a vastag légkörben nyelődik el (előbbi a szennyeződéseken, kormon, poron akad fenn, utóbbi magában a levegőben nyelődik el). Ami a felszínt eléri, azok a rádiósugarak egy része, az infrasugarak nagy része és a látható fény.
A rádiósugarak viszonylag kis energiát hordoznak, nem igazán befolyásolják a földi bioszférát. Annál inkább az infrasugarak és a látható fény. Leginkább utóbbi az, amit az élőlények fel tudnak használni, közvetlenül a növények tárolják el a klorofill segítségével kötési energiaként különböző vegyületek létrehozása során. Pl. a levegő széndioxid tartalmát kivonja, és a földből kivont nitrogénnel víz jelenlétében cukorrá vagy keményítővé alakítja, majd eltárolja a magok, gyümölcsök vagy egyéb formában. (Persze, ezen kívül még számtalan vegyületet képezhetnek és képeznek is.)
Az állatok aztán ezen magok, gyümölcsök, növényi részek elfogyasztása során a beleikben felbontják a cukrokban, keményítőben lévő kötéseket, amely energiafelszabadulással jár. A felszabaduló energiából építik fel testüket, és tudnak mozogni, vadászni, élni. Így nyerik ki a korábban a növények által eltárolt napenergiát.
Földünkön az élet 99,9%-ának mozgatórugója közvetlenül vagy közvetve a napunk fénye. Csak néhány olyan létforma van, amely nem ezen az úton nyeri az energiát, pl. némely mélytengeri vulkánkürtő környékén élő fauna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!