A termodinamika 2. főtétele nem zárja ki a sejtes szerveződés létrejöttét egyéb szervező hatás nélkül?
A második főtétel azt mondja, hogy egy zárt rendszerben a rendszer állapota a termikus egyensúly felé halad. Más megfogalmazások itt: [link] (Pl.: Maguktól (spontán módon) csak azok a folyamatok mennek végbe, amelyek entrópianövekedéssel járnak. )
A sejtes szerveződés a Földön jött létre. A Föld termondinamikai szempontból nem zárt rendszer, mivel energiát kap a Napból, és energiát sugároz ki. A Naprendszer már sokkal inkább tekinthető zárt rendszernek, de annak az entrópiája valóban növekszik. A Nap entrópiájának növekedése nagyobb, mint a Föld entrópiájának csökkenése.
Az energiaáteresztő rendszerekre inkább az igaz, hogy a zárt rendszerben spontán lezajló folyamatok eredményeként lezajló lokális folyamatok entrópiacsökkenéssel járnak. Gondolj mondjuk egy két szobára, ahol az egyik szobában levegő van, a másikban vákuum. Ha egybenyitod őket, akkor az entrópia növekedni fog a két szoba egészét nézve. Viszont szemelj ki egy kis térfogatot, és nézd meg mi történik ott. Ott eredetileg entrópiaminimum volt, a levegő egyenletesen volt elosztva, vagy éppen egyenletes vákuum volt, viszont a két szoba egésze szempontjából spontán módon lezajló folyamat, a kiegyenlítődés lokálisan nyomáskülönbségek kialakulásához, örvényekhez, egyéb bonyolult, komplex, dolgok létrejöttéhez vezet, de a legfontosabb, hogy ott lokálisan csökken az entrópia.
* A Naprendszer már sokkal inkább tekinthető zárt rendszernek
(Ha kellően nagy üres teret képzelünk köré… :-) Természetesen közelebbről nézve maga a Naprendszer sem zárt, hiszen energiát bocsát ki.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!