Hogy függ össze a gázok oldhatósága a külső nyomással?
A könyvben ez a mondat szerepel: "Az oldódás határa az a koncentráció, mikor a tenziók összege eléri a külső nyomást."
Annyit magamtól is megállapítottam, hogy a helyzet az hogy:
Gázt oldunk ugye folyadékban. A folyadéknak és a gáznak is van tenziója külön-külön, az össztenzió a Dalton-törvény miatt a két tenzió összege. (A gáz a Konovalov-törvény miatt nagyobb moltörttel van jelen a gázfázisban, mint az oldatban.). Azt is tudom, hogy ha a gőztenzió eléri a külső nyomást, akkor az adott anyag forrni kezd. A hőmérséklettől függ a gőztenzió és a gázok oldhatósága is (hőm. emelkedésével az oldhatóság ugye csökken, mert a gázok oldhatósága exoterm).
És a fő kérdés, hogy akkor hogy jön az oldhatósághoz a külső nyomás? (Vagy az egész folyadék-gőz elegy akkor kezd forrni, mikor a tenziójuk összege eléri a külső nyomást és így a gáz oldhatósága csökken?)
A gázok parciális nyomásának növelésével nő a beoldódás mértéke. A Henry-törvény ezt ki is mondja:
c(i)=Hi*pi,
Hi=f(i,T) ahol:
c(i) a folyadékban található i-edik komponens koncentrációja
Hi az i-edik komponens Henry-állandója
pi a vizsgált komponens parciális nyomása folyadékfázis felett található gázfázisban
H pedig függ az anyagi minőségektől, és a hőmérséklettől.
Az világos, hogy a gáz parciális nyomásától függ az oldódás.
Az nem teljesen tiszta, hogy hogy jön a képbe a külső nyomás, és hogyan, miért hat az oldódásra, és miért a határát fogja jelenteni?
Szerintem csak kicsit túl van bonyolítva a kelleténél. Valószínűleg arra akar utalni, hogy adott koncentrációnál beáll a dinamikus egyensúly, és ezért nem oldódik több a folyadékban.
Tfh. hogy van egy folyadékfázisunk (víz), két vízben kicsit oldódó gázunk (H2, CO), és a levegő. Tegyük fel, hogy a gázfázis nyomása nem változik, mert a folyadékfázis mennyisége elhanyagolható a levegőéhez képest.
Ahogy a folyadék folyamatosan oldja be a hidrogént és a szén-monoxidot, a gázfázisban a parciális nyomásuk lecsökken, és a folyadék fázis-beli koncentrációjuk növekszik. Azonban ennek következménye az lesz, hogy az oldat telítetté válik, és nem képes több H2-t, CO-t feloldani. Ekkor már a parciális nyomásuk nem fog csökkenni, marad a külső légköri nyomás értékén (a levegőén, mivel nincs ami "elfogyassza őket").
a nagy kék könyv??:D
nekem is pont ezen a mondaton akadt meg a szemem,és ráadásul pont tegnap.
én arra tippelek,(megkérdeztem egy hozzáértő srácot is),amire te is gondoltál.legalábbis minden tudás birtokában vagy:D
amikor belecsavarunk egy patront a szódásszifonba akkor megnövekszik a parc.nyomás a folyadék felett és egyúttal co2 oldódik be.(a hőmérséklettel most nem machinálunk)aztán ahogy egyre több és több gázt engedünk be,egyszer a szén-dioxid tenziója(nyomása) eléri a külső légnyomást,akkor ahogy te is mondtad az anyag itt kezd forrani.emlékszel a búváros,keszonbetegség példára,ott a másik oldalon.na ez szerintem ahhoz hasonló.Szóval itt is elkezd "kiforrani" az folyadék az oldott anyag(a co2 gáz).
Képletekkel: itt már ugye a Raoult-tv érvényes,mert tömény az oldat.
P(co2 parciális nyomása)=x(co2)*p(co2gőztenziója az adott T-n)
p(co2 parciális)< atm(légköri nyomás)
Az x(co2)pedig a max koncentriációval,vagyis oldhatósággal hozható kapcsolatba.
Csak még azt nem értem hogy miért a tenziók összege,miért nem csak a szén-dioxid nyomása számít,miért kell hozzáadni a víz gőznyomását?Hisz elvileg a tenzió független a nyomástól.Ha esetleg van ötleted szívesen várom:D
remélem tudtam segíteni:)
Hát, nekem az volt a gondolatom, hogy a forráspont a külső nyomástól függ, és ha az elegy tenziója eléri a külső nyomást, akkor elkezdene forrni. Ha forr, akkor ugye a komponensei gázfázisba kerülnek. A gázok pedig korlátlanul elegyednek egymással. Hisz' anya és gázfázis csak egy van...
Azonban ezzel a magyarázattal nem sikerült meggyőzni magam. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!