Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan zajlik a szilárd oldódás?

Hogyan zajlik a szilárd oldódás?

Figyelt kérdés
Két fém szilárd állapotoban korlátlanul oldhatja egymást, de ezt mégis hogyan kell elképzelni? Folyadék-folyadék oldódás az világos, pl.: a szörp és a víz, de az olaj és a víz nem oldják egymást, ezért ül fel az olaj a víz tetejére. Szilárd-folyadék oldódás is elképzelhető, a cukor jól oldódik a vízben, de a kreatin nem. Na de két szilárd anyag hogyan oldhatja egymást? Ha egymásra teszünk két fémtömböt azok nem fognak egyesülni! Vagy kell valami magas hőmérséklet és egybe kell gyúrni őket? Számomra még ez is nehezen elképzelhető. A kristályos anyagokban az atomok rezegnek, de ahhoz hogy vándoroljanak, számomra az úgy képzelhető el, hogy valami folyékony közeg kell, ezért az oldódás nekem folyadék vagy gáz nélkül elképzelhetetlen. Valaki el tudná magyarázni, hogy mit kell érteni szilárd oldódás alatt?
2013. jan. 12. 20:06
 1/8 anonim válasza:

[link]


Keresőbe beírod, hogy "szilárd oldat" majd nyomogotod az entert, kb. 4.-5. találatnál lesz kép is, ahol talán megérted.

2013. jan. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ez semmit nem magyaráz meg, amúgy megvan nekem is ez az anyag.
2013. jan. 12. 23:54
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
A szilárd oldat nem jelent szilárd oldódást. Vagyis: folyékony (olvadt) állapotban kialakult oldatból szilárduláskor nem kezdődik meg az összetevők külön kiválása, hanem vegyes kristályszerkezetben maradnak, szilárd oldatot alkotnak. Szilárd oldódás éppen az általad leírtak miatt (szilárd anyagban a molekulák nemigen tudnak vándorolni) nemigen működik, persze ez hőmérséklet-függő és azért létező folyamat, nézz utána a diffúzió címszó alatt. Ennek köszönhető, hogy lehet cementálni vagy nitridálni fémeket és még sorolhatnám. Mellesleg: pl. a hidrogén a kis molekulájával úgy átmegy a szilárd vas kristályrácsán mint húsleves a tésztaszűrőn. Amíg odabent jár, tulajdonképpen ő is szilárd oldatban van. Ez sok más anyaggal lehetséges, a molekula-mérettől és sok más tulajdonságtól is függ a mértéke.
2013. jan. 14. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Wadmalad válaszára nyomtam egy zöld kezecskét, mert okos dolgokat mondott.

De a kérdező kérdéséhez én is csatlakoznék.

Masszőrként kedvelt masszázs-szeszem alapreceptje 2 g mentol, 1 g kámfor 100 g (70%-os) alkohol.

Hogy ne legyen durva nagy kristályos, egy dörzsmozsárban a mentolt és a kámfort elporítani akarom, de a két kristályos anyag oldódik egymásban és folyadék fázis lesz a dörzsmozsárban a dörzsölés hatására, amit tényleg könnyű már alkoholban feloldani.


Az a kérdésem nekem is, hogy a mentol oldja-e a kámfort, vagy fordítva? Hogyan lehetséges, hogy a két szilárd anyag feloldja egymást?

2013. jan. 16. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszöm a választ Wadmalac! Ment a zöld ököl. Így már nagyjából világos, viszont akkor a tankönyvek és egyetemi előadók mind rosszul fogalmazták meg, mert nem oldják egymást szilárd állapotban, csak képesek szilárd oldatot képezni, ami nem ugyanaz.
2013. jan. 18. 12:20
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

A szilárd oldat félreérthető lehet, de valójában nem beszél szilárd oldódásról, így tulajdonképpen nem helytelen.

:)

2013. jan. 21. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

Kámfor-mentol:

Isten ments hogy hülyeséget írjak, nem tudom, történik-e vegyi reakció, de talán hasonló a jelenség, mint a jég+konyhasó. A só vizes oldata nulla celsius alatt fagy meg, ezért a jég + só összekeverésekor oldatként folyadékfázisba kerülnek, annak ellenére, hogy a hőmérséklet külön mindkettőjük olvadáspontjánál alacsonyabb. A keveredés közben jelentős hőt vonnak el a környezettől, ami a halmazállapot-változáshoz kell. Ha a mozsárban az összedolgozás közben észrevehetően hűl a keveréked, valószínűleg jó a tippem. :)

2013. jan. 21. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Egy közös zacsiba raktam kámfort és mentolt, és fél nap alatt feloldódtak egymásban (mindenféle más anyag nélkül, szilárd kristályok a szilárd kristályokban). Mit kezdjek most velük? Rakjam alkoholba és jó lesz szaunázáshoz? Vagy ígyis jó arra? Oldjam vízben?

Okozhat még nekem ez a folyékony kámfor-mentol elegy meglepetést? Kémiai reakció zajlik köztük valami?

2014. okt. 18. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!