Ha sósavat vízzel hígítunk, akkor az oldat pH-ja csökken?
Ez nem éppen magyarázat, amit előző leírt... Bár kiindulásnak jó.
Tehát, ahogy kémikus társam mondta, a pH értékét 0-tól 14-ig tartó skálán mérjük. A választóvonalat a kémhatásnál a 7-es érték jelenti. Ennek oka, az a megállapítás, miszerint a tiszta vízben a hidrogén- és hidroxid-ion koncentrációja megegyezik, kereken 10^-7 mol/dm3. Azt is megállapították büszke matematikusok és kémikusok, hogy a pH egyenlő a 10-es alapú logaritmus és a hidrogén-ionok koncentráció szorzat -1-szeresével, vagyis pH=-lg(H+). Ezt nevezik a víz autoprotolízisének. Ez azt eredményezi, ha a hidroxid, vagy hidrogén-ionok koncentrációja változik, a kémhatás eltolódik vagy 7 fölé, vagy 7 alá. Akkor áll fenn savas kémhatás, ha a hidrogén-ionokból van több, lúgos pedig akkor, ha hidroxid-ionokból. Na már most ha van mondjuk fél bögre sósavad, mely nyilván savas kémhatású, amiben van x koncentrációjú hidrogén ion, azaz x cm3 H+ van fél bögre sósavba, és ezt felöntöd vízzel még fél bögrével, akkor az történik, hogy több lesz az oldat térfogata, de a hidrogén-ionok koncentrációja nem változik, mivel az előbbiek elmondottak alapján a vízben megegyezik a hidroxid és oxónium ionok koncentrációja. Vagyis nagyobb térfogat mellett kevesebb hidrogén-ion lesz az oldatban, a pH így a víz felé közelít, mondhatnánk lúgosodik az oldat, mivel közelebb került a lúgos kh. eléréséhez.
Nem. Ha kiindulsz egy o.1M-os sósavból, akkor annak a pH-ja = -log(o.1) = 1. Ha ezt az oldatot 1o szeresére higítjuk, akkor koncentrációja o.o1-lesz. Az oldat pH-ja pedig: -log(o.o1) = 2.
Tehát egy savoldat pH-ja higítás hatására NŐ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!