Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért semleges az atom?

Miért semleges az atom?

Figyelt kérdés

Tudom hogy van benne x számú pozitív töltésű proton, egyenként nagyjából +1,62*10^-19 C töltéssel, van benne x számú neutron 0 C töltéssel és x számú elektron egyenként

~ -1,62*10^-19 C töltéssel. Azaz az elektron-proton párok kioltják egymást. Az ionoknál persze nem.

A kérdés tehát az hogy miért oltja ki 1 elektron 1 proton töltését. Ha pl. veszünk 1 hidrogén atomot akkor miért nem viselkedik úgy mint 1 mágnes? 1 pozitív és 1 negatív pólussal? Remélem érthetően fogalmaztam. :)



2013. jan. 2. 17:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Hát megválaszoltad. Mert a pozitív és a negatív töltések száma megegyezik és ha mondjuk -1et és +1-et összeadsz, akkor is 0-t kapsz. Ez történik ez esetben is.
2013. jan. 2. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ha nem lennének semlegesek az atomjaid akkor hogy néznél ki?
2013. jan. 2. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nagyon jó a kérdés, bár lehet, hogy csak belelátok, belemagyarázok dolgokat.

A végén kicsit eltévedsz és picit keveredik a mágnesség az elektromossággal. A mágnesnek déli és északi pólusa van!

De a kérdésedre visszatérve, csak a viszonylag kis atomokkal van úgy, ahogy leírod. A nagy atomokkal más a helyzet. A nagy atomok esetében a neutronok száma a protonok számánál jóval nagyobb (hogy a magot "összetartsa").

Egy nagy atomnál (pl. jód) előfordulhat az, amire gondolsz. Egy nagy atomnál ugyanis már akkora nagy az elektronfelhő, hogy nem feltétlenül tud együtt rezegni az atommaggal. Így előfordulhat, hogy a pozitív és negatív töltések súlypontja nem esik egybe, így az atomon (amiben ugyanannyi proton van, mint elektron, tehát matematikailag semleges) parciális töltés jelenik meg...


Ha pl. a mag z irányba jobban elmozdul egy rezgés közben mint az elektronfelhő, akkor z irányból egy kis pozitív töltésfelesleget lehet észlelni (-z) irányból pedig egy kis negatív töltésfelesleg észlelhető.

2013. jan. 3. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Aha! Felfogtama kérdés! 1. vagyok.


Már értem. Egyébként tényleg jó kérdés. Tanulmányaim alapján egy atom, vagy egy molekula sem "állandóan semleges". Kedves kémia tanárom ecsetelte mindig, hogy előfordulhat olyan pillanatnyi állapot, mikor kialakul egy kicsi negatív töltés itt, vagy egy kicsi pozitív töltés amott. Például a molekulák esetében is ezért alakulhatnak ki másodrendű kölcsönhatások.

2013. jan. 3. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Anonymus_hun válasza:
50%
Röviden mert ugyanannyi proton és elektron van benne.
2017. jan. 13. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
ha valakit érdekel a válasz a kérdésre még, akkor közben azzal sikerült megmagyaráznom magamnak, hogy vettem az elektronfrlhő tömegközéppontját, meg a protonok tömegközéppntját. Ez a két pont nagyjából egy pontba esik (az atom középpontjába). Hidrogénatomnál azért nem az a mágneses jelenség jelentkezik amire gondoltam 3 éve, mert az elektront nem pontként kell elképzeni hanem egy valószínűségi mezőként, ami egyfajta felhőként körbeveszi a magot. Remélem helyes a logikám és nagyjából érthető a válaszom. :)
2017. jan. 20. 09:42
 7/7 dq ***** válasza:
100%

"Ha pl. veszünk 1 hidrogén atomot akkor miért nem viselkedik úgy mint 1 mágnes? 1 pozitív és 1 negatív pólussal?"


A mágneses és az elektromos jelenségek alapvetõen különbözõk. A mágnesben nem pozitív és negatív töltések vannak a két végén, illetve a feltöltött kondenzátor sem vonzza a vasakat.


Egyébként egy feltöltött kondenzátor, esetleg egy molekula hiába "semleges" szumma, mégis érzékelhetõ tere van. Dipólusnak hívjuk a modellt, amikor arról beszélünk hogy milyen teret kelt két ellentétes nagyságú nagyon közeli töltés..


Nem tudok arról hogy egy atomnak lenne ilyenje. Talán gömbszimmetrikus a hidrogénatom?

2017. jan. 20. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!