Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne ilyenkor? (lent)

Mi lenne ilyenkor? (lent)

Figyelt kérdés

Itt az ábra:


[link]


Itt a Föld. Tételezzük fel, hogy építenénk egy nagy karikát (persze előtte megtámasszuk a földön), ami az egész földet körbejárja, és kb. 2-3 m magasan van a földszinttől. Képzeljük úgy el, mint a Szaturnusz gyűrűjét. Mikor kész lenne, kivenném alóla a megtámasztást egyszerre az egészet, mi történne? Az egyik fele leesne? Mert ha mindenhol leesne, akkor pedig össze kellene, hogy zsugorodjon, amit nem tudom, hogy lehet-e. Vagy a levegőben marad? Mi történne?


2012. dec. 22. 13:52
 1/9 anonim ***** válasza:

Valószínűleg megrogyna (egyszerre jó sok helyen), és deformálódva mindenhol a felszínre zuhanna. A Föld általi gravitációs vonzás lényegesen negyobb erejű, mint a gyűrűd anyaga általi tartás (ezt nem tudom hogy mondják szépen fizikusul).


Kicsit más lenne a helyzet, ha jól meg tudnád pörgetni a gyűrűt. Ilyenkor a forgás következtében fellépő centripetális erő a gyűrű anyagát a gravitációval ellentétes irányba "nyomná". Ki lehetne számolni, hogy X átmérőhöz mekkora sebességre lenne ahhoz szükség, hogy a két ellentétes erő kiegyenlítse egymást. Valószínűnek tartom, hogy a kerületi sebességnek lényegesen nagyobbnak kéne lennie, mint amely sebességnél már a légellenállás következtében fellépő súrlódás roncsolná a gyűrűd anyagát. Tehát ez így semmiféle módon nem életképes gondolat.

Más lenne a helyzet, ha egy kicsivel nagyobbra vennéd a gyűrű átmérőjét, úgy néhányszáz kilométernyi távolságra a Föld felszínétől. Ekkor ugye már az űrben, erősen légritka térben helyezkedne el a gyűrű, így a légellenállás kilőve. De végeredményben a műholdak hasonló pályán keringenek a Föld körül, csak össze kéne kötni őket egy iszonyú hosszú és bazinagy szakítószilárdságú madzaggal, és kész is lenne a gyűrűd.

2012. dec. 22. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Már miért rogyna meg. Közelről nézve ez egy csaknem vízszintesen futó cső vagy rúd lenne. Ha gondolatban felosztjuk mondjuk 1 méteres szakaszokra, akkor a rúd minden méterére a saját súlya hatna, valamint a tőle jobbra és balra lévő részek tartóereje. Tehát a tartóerő akkora lenne, mint az 1 méteres darab súlya. Ezt simán elbírná a szerkezete. Ha még kisebb szakaszokat választunk, még alacsonyabb érték jönne ki, és még pontosabb lenne az eredmény.


Szóval szerintem simán egyensúlyban maradhatna, a kérdés az, hogy ez az egyensúly stabil lenne-e, vagy ha valahol egy kicsit kimozdulna, akkor az a fele lezuhanna-e. Ez tényleg érdekes kérdés, érdemes átgondolni.

2012. dec. 22. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Egyébként a feladatot vissza lehet vezetni összesen 3 tömegpontra: a Föld tömegközéppontja, és a körgyűrű két átellenes pontja, ami össze van kötve egy súlytalan merev rúddal.


Ha kezdetben a két átellenes pont egyenlő távolságra van a középponttól, akkor egyforma erő hat rájuk, tehát nem mozdulnak semerre. Ha a két végpontot eltoljuk valamelyik irányba a tengely mentén, akkor az egyik közelebb kerül a középponthoz, a másik távolabb, tehát a közelebbire nagyobb gravitáció fog hatni, mint a távolabbira, ami az eltolódás folytatását okozza (nem pedig ellene hat).


Tehát az egyensúly instabil lenne, a gyűrű egyik fele hamarosan lezuhanna a földre, a másik fele pedig felemelkedne.

2012. dec. 22. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 gromo ***** válasza:

Ideális gömb és ideális gyűrű esetén maradna csak egyensúlyban. A Föld viszont korántsem az, ez az egyik, a másik pedig, hogy a Föld forgása következtében a gravitációja sem homogén és állandó. A megtámasztás kivételét követően valamelyik pontja pillanatok alatt a felszínre zuhanna, a másik része elemelkedne.

Egy ilyen gyűrűt esetleg a geostacionárius pályán lehet elképzelni ( mint ahogy már megtették sokan, ld. A.C.Clarke - Végső űrodisszeia )

2012. dec. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Gondolkodj rajta, de szerintem azonnal összerogyna és mindenhol a felszínhez simulna. Viszont nekem is van egy könyvajánlatom, ha érdekelnek ezek a dolgok:


Larry Niven: Gyűrűvilág


Érdekes témát dolgoz fel, érdemes elolvasni :)

2012. dec. 22. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Pendulum92 ***** válasza:
Szerintem úgymaradna. Ha egyik helyen a Föld húzná maga felé,akkor a másol fele kiegyenlíti. Attól függ milyen erős anyagból van.
2012. dec. 22. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Pendulum92 ***** válasza:
HA feltételezzük, hogy mindenhol ugyanolyan gravitációs erő hat rá.
2012. dec. 22. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Pontosan ez a lényeg, hogy milyen erős anyagból van. Az általunk ma ismert legerősebb anyag a fullerénből készített szén-nanocső. De ennek is messze elmarad a szilárdsága attól, amely ahhoz lenne szükséges, hogy megtartsa egy belőle készített, Földkerületnyi hosszú cső vagy rúd tömegét. Egyszerűen összeroppanna a saját nyomása alatt, mint egy seprűnyél amit nagy erővel beledöfnek a betonfalba.
2012. dec. 22. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Mennyi idióta
2012. dec. 23. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!