Van olyan ismert jelenség, amely képes lenne elméletben a Föld összes elektromos rendszerét használhatatlanná tenni?
Létezhet ilyen jelenség. Ha hirtelen nagy mennyiségű elektromosan töltött részecske veszi célba a Földet vagy egy nagy energiájú elektromágneses impulzus érkezik meg, az képes tönkretenni az elektronikus eszközöket. A vezetőkben a kelleténél nagyobb feszültség indukálódik (ami aztán valahol jól eléget valamit), a szigetelők a nagy térerősség hatására "átütnek", a félvezetők többletelektronjai és elektronhiányai pedig menthetetlenül összekeverednek, ezáltal a diódák, tranzisztorok működése lehetetlenné válik.
Érdekesség: a szovjetek a hidegháború idején épp ezért használták az elektroncsöveket a különböző elektronikus eszközökben még akkor is, mikor már olcsók, megbízhatóak és kicsik voltak a félvezetők. Az elektroncsőnek ugyanis nem különösebben árt a nagy energiájú elektromágneses impulzus, így egy atomtámadás után is működőképesek maradhatnak a radarok, rádióberendezések. Ugyanis mindkét szuperhatalom rájött, hogy egy esetleges támadás esetén a légkörben felrobbantott atombomba által generált elektromágneses "villanás" elég határozottan tudja tönkrevágni a másik fél teljes elektronikus arzenálját, ami nélkül nagyon nehéz eredményesen háborúzni.
Na, de visszatérve a kérdésre: léteznek olyan jelenségek, amik képesek lennének súlyos károkat okozni a földi elektromos hálózatokban, készülékekben. Viszont ehhez - ahogy már írták is - mondjuk egy közeli szupernóva kellene, de az mostanában aligha lesz errefelé. Fenyegető veszélynek tűnik a napkitörés is a maga mindenféle töltött részecskéivel, de ahhoz, hogy ezek a Van Allen-öveken áttörve tényleges pusztítást okozzanak a Földön, akkora napkitörésre van szükség, amekkorát még nem láttunk és esély sincs rá.
Persze ha a Föld mágneses tere meggyengülne - mondjuk pólusváltá miatt -, akkor ezek az övek összeomlanának, aztán jönne mindenféle csuda dolog a világűrből. Viszont a világvégét jövendölő nagyokosok elméleteivel szemben ez valószínűleg nem úgy fog megtörténni, hogy "olyan övezetbe kerül a bolygónk, vagy a mágneses pólusok megváltoznak" (ahogy írtad), hanem a bolygó belsejében lejátszódó folyamatok miatt változik meg a belső mágneses tér polaritása.
Egyébként pedig nagyon nehéz lenne olyan jelenséget produkálni, ami csak és kizárólag az elektromos eszközöket teszi tönkre. Az elektromágnesség még számtalan helyen van jelen, az idegrendszerben segíti az ingerülettovábbítást, lehetővé teszi egyes anyagok oldódását (poláris és apoláris oldószerek) és így tovább, most csak ez a kettő jut eszembe. Ha "valami történne" az elektromágnesességgel, mondjuk kapnánk egy jókora EMP-t, az nem csak az elektromos hálózatot tenné tönkre. Az emberi testben található vezető elektrolitok is ugyanúgy reagálnának rá, mint a fejünk fölött lógó villanydrót, mert azok a hülye töltéshordozók nem tudják, hogy ők most a generátortól a mikró felé mennek, tehát meg kell állniuk, hogy az embereknek rossz legyen, vagy épp valami szervi folyadékban ücsörögnek és azon dolgoznak, hogy a reggelid tápanyagai a megfelelő helyre kerüljenek. Úgyhogy ha ilyen hatás érné a Földet, abból nem csak annyit vennénk észre, hogy nem működik a villany és nincs internet.
"Viszont ehhez - ahogy már írták is - mondjuk egy közeli szupernóva kellene, de az mostanában aligha lesz errefelé."
Van, ráadásul nem is egy olyan csillag tartózkodik a kritikus 1000 fényéves távolságon belül, amely a közeljövőben komoly problémákat okozhat elektromos hálózatainkban, rendszereinkben, sőt, akár közvetlenül az élővilágban is. Ilyenek pl. a Betelgeuse, vagy a WR104 nevű csillag is. Előbbi óriási méretének köszönhetően okozhat problémákat, míg utóbbinak a forgástengelye kábé naprendszerünk irányába mutat. Ez azért fontos, mert a csillag szupernovává történő alakulása során energiájának nagyobb részét a forgástengelye irányában sugározza ki. Ezek a csillagok az elkövetkezendő 1-2 millió éven belül megadják magukat sorsuknak. Ennél közelebbi becslést egyszerűen nem lehet adni, így ez jelenthet másfélmillió évet, de akár néhány napot is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!