Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, hogy az elektro...

Mit jelent az, hogy az elektromágneses kölcsönhatás közvetítő részecskéje a foton?

Figyelt kérdés
Mondjuk, hogy leteszek az asztalra egy elektront és egy protont. Vonzzák egymást. Rendben van. De hol vannak a fotonok?

2012. dec. 12. 12:48
 1/8 anonim ***** válasza:

A foton (bár ezen még folyik a vita), egy hullámcsomag, a hullám pedig az elektromos és mágneses tér folyamatos egymásba alakulásából áll.


"leteszek az asztalra egy elektront és egy protont"

Ez nem elektromágneses kölcsönhatás, itt nincs hullám, "csak" sztatikus villamos tér.

2012. dec. 12. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ahogy az első válaszoló írta: amikor a két töltés nyugalomban van, nincs semmi, csak az elektromos tér, ami erőt fejt ki a két töltésre. Amikor a töltésekre ható eredő erőnek megfelelően elindulnak egymás felé, akkor szabadul fel foton. Mégpedig a távolság csökkenésnek megfelelő potenciális energiacsökkenésnek megfelelő energiájú. Honnan jön ez az energia? A mezőből: közeledéskor a mező energiája csökken.


Nyilván, ha távolítani akarod a töltéseket, akkor foton formájáan energiát kell befektetni. Ilyenkor a befektetett energia az elektromos mezőbe "fektetődik be".


Legalábbis, amennyire én értem a dolgokat. :-D

2012. dec. 12. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Még sehol :) A fotonok nem a proton és az elektron közti vonzerőben játszanak szerepet. Az egy állandó vonzerő, ami az ellentétes töltésű részecskék között lép fel. Elektromágneses kölcsönhatásokban az atom elektronpályáin található elektronok vesznek részt. Pl. tegyük fel, fogsz egy atomot, leteszed az asztalra, és elkezded melegíteni egy gázégővel. A gáz amikor ég, akkor a gázrészecskék kölcsönhatásba lépnek a levegő oxigénjével, és miközben kötéseket alakítanak ki, nagy mennyiségű hő halmozódik fel. Ez a hőenergia különböző hullámhosszú elektromágneses hullámok formájában kisugárzódik az égő gázból. Ezen hullámok egy részének a hullámhossza a látható fény tartományába esik, ezért látod a folyamat lángját (ezen kívül némi UV, és rengeteg infrasugárzás is keletezik, a többi elhanyagolható mennyiségű).


Az atomod hőmérséklete úgy emelkedik ettől, hogy a gázrészecskékből kisugárzó elektromágneses hullámok, a fotonok eltalálják az atomod elektronpályáin keringő elektronokat, amik azokat elnyelik, ennek következtében pedig megnő a rezgésszámuk. Tehát végeredményben mozgási energiaként tárolódik el a gázból imént kisugárzott elektromágneses energia. Ha elég ideig melegíted az atomodat, akkor a legbelső elektronhéján keringő elektronja(i) elég energiát tudnak elnyelni ahhoz, hogy ún. gerjesztett állapotba kerüljenek. Ez nagyjából azt jelenti, hogy annyira megnő a rezgésszáma, hogy nem tud tovább a saját pályáján maradni. Ha ez megtörténik, akkor az elektron egy héjjal kijjebb ugrik, és ott kering tovább (mindössze kb. 0,4 milliárdod másodpercig), majd visszaugrik a "saját" elektronpályájára, miközben egy foton formájában kisugározza az imént elnyelt energiát (gerjesztett állapotból visszatér alapállapotba). A foton kisugárzása véletlenszerű irányba történik, és ha egy másik, szomszédos atom elektronját találja el, akkor az fogja elnyelni a fotont, és kezdődik az egész folyamat elölről. Így adódik át az (hő)energia az egyes atomok között, és így terjed a hő az anyagban.

2012. dec. 12. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat.


[link]

Ez itt azt írja, hogy:

A QED szerint az elektromosan töltött részecskék fotonokat cserélnek egymással, ez közvetíti az erőt.


Ez az a jelenség, amit szeretnék megérteni. Hogyan jön létre a vonzás a fotoncserétől? Minden elektromos töltéssel rendelkező részecske folyamatosan bocsát ki vagy nyel el fotonokat? Ezt nehezemre esik elképzelni. De ha nem, akkor honnan "tudnak" egymás létezéséről?

2012. dec. 12. 15:32
 5/8 anonim ***** válasza:
Na igen, ez már egy másik megközelítés. Kattints a cikkben a kvantum-elektrodinamika linkre, ott lesznek a részletek. Itt a foton mást jelent. Erre utaltam az első kommentben, hogy nem egységes a foton megítélése. :)
2012. dec. 12. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Így van.
2012. dec. 12. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Hogyan jön létre vonzás a fotoncserétől?"


A fotoncserétől semmiféle vonzás nem jön létre. A vonzás/taszítás egy alaptulajdonsága a különböző/azonos előjelű töltéssel rendelkező részecskéknek. Fotoncsere során elnyelődik majd kibocsájtódik egy foton, vagyis egy kvantumnyi elektromágneses hullám. Ettől megnő majd visszacsökken az elnyelő, töltéssel rendelkező részecske belső energiája, ami végső soron mozgási-energia növekedésben majd csökkenésben nyilvánul meg. (A fotont elnyelő elektron rezgésszáma megnő, majd a foton kibocsájtása után visszacsökken.)


"Minden elektromos töltéssel rendelkező részecske folyamatosan bocsát ki vagy nyel el fotonokat?"


Igen. Sőt, minden olyan objektum amelynek hőmérséklete magasabb 0 kelvinnél, folyamatosan az infravörös tartományba eső elektromágneses hullámokat (hőhullámokat) bocsájt ki magából. A foton (mint elektromágneses hullám egysége) energiát szállít. Tehát ahonnan foton távozik, ott energiacsökkenés történik. Ez az energiacsökkenés az anyag belső energiájának szétsugárzódását jelenti infrahullámok képében.

2012. dec. 12. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
52%

Hát a wikipédiából nem is fogod megérteni ,eleve a fogalmakat hibásan használja ahogy itt mindenki akinek ilyen irányú végtettsége van.

Arra viszont senki nem tudott válaszolni amit kérdeztél hogy hol vannak a fotonok, majd én válaszolok:D

Amikor éppen nem fénysebességgel repülnek két atom között akkor a protonban vagy a neutronban vannak, addig jó is hogy lényegében minden anyag 0K fölött bocsájt ki és fogad be fotonokat de hogy mitől van a vonzás pl gravitációs vagy elektrosztatikus ill itt taszítás is azt a tudósok még nem tudják ,csak azt tudják hogy van.

Jó fele járhat a gondolatmenet amikor a fotonokat tesszük felelőssé ugyanis pl két elektroszatikusan feltöltött szívószál miközben taszítják egymást a gravitáció több billiárdszoros erejével ha közé dugsz egy papírlapot akkor megszűnik a taszítás és ha elveszed akkor újból taszítja és eközben nincs áram , a végtelenségig szórakozhatsz vele úgymond leárnyékolod a köztük lévő vonzó vagy taszító erővonalakat de ezekek a vonalak nem mágnesesek és nem elektromosak, olyan mintha a két szívószál ismeretlen hullámhosszú fényt sugározna egymásra és ennek a függvénye hogy vonz vagy taszít és mekkora erővel (ez persze áttételesen a töltés nagyságától függ).

Leegyszerűsítve a fotonszórás tartja össze az egész fizikát

és hibás az a dogma amit itt is szajkóz mindenki hogy elektromágneses hullámok kavarognak az éterben atomok közt.Az elektromágneses tereket a vezetőben áramló elektronok keltik és ez mellett a vándorlás ütemében fotonokat emmittálnak ki az atommagból azzal hogy gerjesztik a vezető atomjait ,ez a rádiózás alapja és a másik oldalon becsapódnak a fotonok a vezetőkbe (antennák)ugyan ebben az ütemben ezáltal gerjesztik az atomokat és megindul ugyan az az áram.

Ha nem folyik áram egy vezetőben nincs is mágneses tér körülötte de ha elektromosan töltött eközben akkor az elektromos térnek nevezett valami mutatja hogy taszít vagy vonz ,ez az amikor senki nem tudja hogy mi vonz meg taszít csak elnevezik hogy az elektromos tér ,de ennek semmi értelme a szívószálas teszt megmutatja, és sokkal hihetőbb hogy a fotonok áramlása az erők kulcsa.

2012. dec. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!