Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná ezt az...

Valaki elmagyarázná ezt az egészet? (Kémia)

Figyelt kérdés
először is, az lenne a kérdésem, hogy a CHCl3 molekula miért poláris? és hogyan lehet eldönteni egy molekuláról, hogy az most poláris vagy apoláris? mit kell nézni? előre is köszönöm a válaszokat!!

2012. dec. 9. 13:09
 1/5 anonim ***** válasza:

[link]

[link]


Elég töményen van megfogalmazva, de ennél jobban én sem tudom.

Tehát a molekulát felépítő atomok elektronegativitása (azaz elektronvonzó képessége) és elhelyezkedése határozza meg a molekula polaritását.

Az általad említett kloroform (triklór-metán) esetében a központi szénatom körül elhelyezkedő klór- és hidrogén atomok elektronegativitása (EN) eltérő. Cl esetében EN=3,16, H esetében EN=2,2; tehát a klóratomok jobban vonzzák a kötő elektronpárokat, emiatt azok picivel több időt töltenek a klór atom felé eső területeken, így a molekulának azon része picit negatívabb töltésű lesz.

2012. dec. 9. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az elektronegativitást és az alakot kell nézni.
2012. dec. 9. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha a molekulában a μ dipólusmomentumok (kötésmomentumok) összege zérustól különbözik, a molekula poláris.


μ=qr (vektor)


q: q és -q részleges (parciális) töltések a kötést létesítő atomok EN különbségének függvénye.

r: q és -q parciális töltések közötti távolság.


Megjegyzés: CCl4-ben a kötésmomemtumok vektoriális összege μ1+μ2+μ3+μ4=0, így a molekula apoláris; CHCl3-ban μ1+μ2+μ3+μ4≠0, így poláris.

2012. dec. 9. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Igen a kérdezőnek biztos szüksége van az előbbi levezetésre, mikor szerintem még azt sem tudja a klór molekula, milyen polaritású és szerintem még általános iskolás...
2012. dec. 9. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem baj, hadd gondolkozzon...
2012. dec. 9. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!