Hát ez egy ilyen fehérjeszintű tyúk-tojás probléma. Az első tarnszkripciós faktorokat (TF) és azokat szabályozó szignálokat az anya adja át a petesejtnek (illetve a petesejt tartalmazza). De ezek a mai sejtekben nem tudnak maguktól létrejönni, tehát nyilván az első sejt örökségét hordozzuk a mai napig, sejtről-sejtre (mert osztódáskor mindkét utódsejtbe jut TF.
Tehát végülis jól érzed, nincs "első fő transzkripciós faktor", ami mindent elindít. Ami az egyed életét elindítja, az az anyától van, de az anya is úgy csinálja élete során őket, és igen, mivel a TF is fehérje, az ő létrejöttéhez is szükség van más TF-ra.
Én nem tudok róla, hogy lenne olyan TF, ami nem fehérje. Alapvetően két fontos funkciót kell ellátnia: kötődnie kell a DNS-hez (méghozzá a kettősszálú álloptban), tehát nem lehet nukleinsav molekula, ezen kívül fehérjékkel kell kölcsönhatnia. Emiatt én szinte kizártnak tartom, hogy RNS vagy DNS TF-ek létezzenek.
NEm tudom, hogy hányféle TF létezik. Vannak olyanok, amik szinte minden transzkriocióhoz kellenek, azaz állandó részei a transzkripció iniciációs lépéseinek. És vannak olyanok, amik csak nagyon rövid ideig vannak jelen egyes sejtekben, néhány gént nekapcsolnak és ennyi.
Csakugyan inkább kombinációban működnek, illetve géncsoportokra hatnak, tehát ha két génnek egyszerre kell átíródnia, akkor logikus egyetlen közös TF-ral szabályozni őket. Egyébként nagyon kevés olyan élethelyzet van, amikor egy változás egyetlen fehérje átírását igényli, általában gén szettek íródnak át.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!