Miért nem befolyásolja a mágnes a fényt?
"Elektormágneses hullámnak a vezetékben áramló mechanikai hullámot nevezzük ,amit az elektronok vagy lyukak vándorlása hoz létre, pontosabban amikor halad a vezetőben ez a nyomáshullám akkor kelt egy rá jellemző mágneses teret"
Ez egy eléggé naiv megközelítése az elektromos áramnak. Kb. mindent el is mond a fizikai ismereteidről. :-)
"A fény emberi szemmel érzékelhető elektromágneses sugárzás."
"A 380 nm és 780 nm közötti hullámhosszú elektromágneses sugárzás az emberi szem számára is látható, emiatt látható fénynek nevezik."
Az, hogy te ezt nem tudod felfogni, semmit nem változtat azon a tényen, hogy a fény elektromágneses sugárzás.
A fény fotonokból van annak pedig semmi köze az elektron vagy mágnesességhez tehát nem elektromágneses dolog itt mindenki hulye?
Elektromágneses tere az elektromágnesnek van amikor áram jár benne.
"A fény fotonokból van annak pedig semmi köze az elektron vagy mágnesességhez tehát nem elektromágneses dolog itt mindenki hulye?"
Nem mindenki, csak te. Már iskolában is tanulhattál volna a részecske-hullám kettősségről, ha figyeltél volna:
"A fizikában hullám-részecske kettősségnek nevezzük azt a koncepciót, hogy a fény és az anyag mutat mind hullám-, mind részecsketulajdonságokat. Ez a kvantummechanika egyik központi fogalma."
A fény tehát (ha tetszik neked, ha nem) alaphelyzetben elektromágneses hullám, de speciális esetben képes részecskesugárzásként is viselkedni.
Nem kell ész nélkül lehülyézni másokat, inkább utána kell nézni, hátha igazuk van, és te tudod rosszul.
A kérdezö nem is teszi fel "jogtalanul" a kérdést.
Ugye attó, hogy a fény elektromagnetikus hullám még nem biztos az sem,hogy tud-e hatni rá a mágneses tér vagy sem. Hiszen töltés nélküli részecsékre is hat a mágneses tér. Amit elöttem irnak, hogy töltéssel rend.részecskére persze hat a mágneses tér, az igy van, de azt Lorentz erönek hívják.
2 válaszom is van.
1, Volt egy kisérlet Stern-Gerlach kisérlet, ahol ezüstatomot (ami töltés nélküli!) válogattak szét a hélyi elektron spinje szerint. Az elektronoknak 2 féle kvantummechanikailag leirt mágneses momentumuk van:
-a keringési pályából adódó (az m kvantumszám irja le, ahol m = +/-l (mellékkvantumszám)
-a spinböl adódó (elektron +/-1/2)
Az ezüstatom esetében csak a spinböl adodó jelenik meg,ezért vegy föl vagy le térültek el.
Mivel a foton spine 1(+/-) ezért feltételezhetnénk hogy van mágneses momentuma. Kerestem, de nem olvastam kisérletet ami bozonokkal (spin 1 részecske) végezte-e volna el a kisérletet.
2,A relativitáselmélet miatt elvileg a mágneses tér is görbiti a teret, azaz vagyis, ha egy elég nagy mágnest épitesz az el fogja téríteni a fényt, pont mint a gravitáció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!