Mit jelent az, ha valahová az van kiírva, hogy 400 Volt? Kisebb teljesítményű gépeket is rá lehet kapcsolni (mikró pl. ) vagy csak nagyobb gépeket?
A 400 V a "háromnyócvan", "háromfázis" vagy "ipari áram" újabban szokásos megjelölése. Ez azt jelenti, hogy a háromfázisú hálózat mindhárom fázisát bevezették abba a csatlakozóba, ezért háromfázisú eszközöket lehet rákötni. A dugaszolóaljzat egészen más, mint a hagyományos, egyfázisú aljzatok: négy vagy öt pólus van benne, az egyszerű villásdugóval nem lehet rácsatlakozni.
Elméletileg megoldható, hogy a 400 V-os csatlakozóról egyszerű, 230 V-os, egyfázisú eszközt működtess. A 0-ra és a három fázis közül valamelyikre kell rákötni a szerkentyűt (illetve a védőföldelésre, ha van), aztán ugyanúgy működik, mintha egyfázisú aljzatba dugtad volna. Viszont ez a lehetőség csak elméleti síkon létezik, a gyakorlatban tilos ilyet játszani, mert valószínűleg áramütés lesz a vége.
Persze, le lehet zárni, tenni kell rá kisajtót, a kisajtóra reteszt, a reteszre lakatot, a lakatra meg plombát, hogy véletlenül se nyissa ki senki. Úgy még az sem tudja majd használni, akinek esetleg szüksége van rá (pl. a takarítószemélyzet).
A háromfázisú csatlakozók kialakítása olyan, hogy van rajtuk egy rugóval záródó műanyag fedél, szép, piros színben. Ahhoz, hogy belenyúljon a delikvens, először ezt kell felhajtani, majd valami hosszú, vékony vezetővel bele kell nyúlni a csatlakozóba és ha nem a 0-t vagy a védőföldelést találja el, jó nagyot üt rajta az áram. Nos, aki látja a "400 V" feliratot a sárga alapon fekete villámmal, de ennek ellenére kinyitja a fedelet és elkezd kotorászni valamelyik lyukban, hogy hátha megtalálja a mélyére süllyesztett érintkezőt, az meg is érdemli, hogy megrázza az áram. Ha ugyanis megvizsgálod az aljzatot, láthatod, hogy nem is olyan könnyű találkozni a bizserával.
Ha jobban érdekel, hogy mit takar a három fázis, miért 400 V, akkor szívesen elmagyarázom. Egyelőre röviden annyi, hogy három 230 V-os vezeték van, de a feszültség szinuszos változása 120°-al el van tolva egymástól. Ilyen módon a két eltérő fázisú vezeték között 400 V effektív feszültség esik.
A 230V és a 400V között nincs nagyságrendi különbség. Azért nem kV-okról van itt szó, hanem egy 70%-os többletről. A 400 V-os konnektor kialakítása biztonságosabb. Mélyebbek a „lyukak”, a konnektor eleve rendelkezik egy fedéllel, tehát jóval nehezebb véletelnül belenyúlni, mint egy 230V-os fali konnektorba. Ez a plusz védelem bőven elegendő a gyakorlatban, kompenzálja a magasabb feszültséget.
A 400 V-os konnektort pont annyira kell tehát elzárni, mint egy sima 230 V-os konnektort. Márpedig ha azon nem méltatlankodsz, hogy sima konnektor van egy könyvtárban, akkor azon sem kell, hogy van egy sima 400 V-os konnektor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!