Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a Calvin-ciklus...

Mi a különbség a Calvin-ciklus és a citromsav-ciklus között? Melyik miben játszódik le? Előbbi a fotoszintézisben a másik a légzéshez kapcsolódik, ugye? Teljesen össze vagyok zavarodva, nem nagyon értem.

Figyelt kérdés
2012. nov. 5. 21:57
 1/3 anonim ***** válasza:
57%
A citrát kör a sejtek tápanyaggal való ellátását végzi sejtszinten.
2012. nov. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
91%

A Calvin-ciklus a fotoszintézis sötét szakaszának egyik lehetséges reakciósora. Helye a sztróma (alapállomány). A lényege a szén-dioxid beépítése szerves molekulákba (ehhez persze különböző enzimekre (is) szükség van).

A folyamat azzal kezdődik, hogy egy pentóz-difoszfátba (pontosabban a ribulóz-1,5-difoszfátba) a RUBISCO (ribulóz-1,5-biszfoszfát-karboxiláz-oxigenáz) enzim hatására szén-dioxid épül be (víz is szükséges). Így egy 6 szénatomszámú molekula keletkezik, ami egyből szétválik 2 db, 3 szénatomos molekulává, amit glicerinsav-3-foszfátnak nevezünk. Ez után a fény szakaszból vissza maradt NADPH + H+-ból hidrogént épít be a savba, az ugyancsak a fény szakaszban keletkezett ATP segítségével. Így a glicerinsav-3-foszfátból glicerinaldehid-3-foszfát keletkezik. Ez a molekula vagy kilép a ciklusból, és szőlőcukor keletkezik belőle, vagy "továbbhalad" és visszaalakul ribulóz-1,5-difoszfáttá és a folyamat kezdődik előről.

A citromsav-ciklus, más néven SzentGyörgyi-Krebs-ciklus a mitokondrium mátrixában játszódik le. Ez a biológiai oxidációnak az egyik részfolyamata a glikolízis és a terminális oxidáció mellett.

Először a citoplazmában végbemegy a glikolízis, melynek a végeredménye piroszőlősav. Ebből a piroszőlősavból szén-dioxid távozik (ennek hatására hidrogént ad le a szabad NAD+-nak). Így 2 szénatomszámú molekula marad vissza (-acetil csoport), melyet a koenzim-A köt magához. Így acetil-koenzim-A keletkezik, mely a mitokondrium mátrixához "megy", itt leadja az acetil csoportot, amely ezután 4 szánatomszámú, oxálecetsavba épül be, így citromsav keletkezik. Nagy vonalakban a citromsavból szén-dioxid távozik, ezzel együtt hidrogén is, amelyet ismét NAD+ -ok kötnek meg (, esetleg FAD+ -ok), így egy 5 szénatomszámú molekula keletkezik. Ez ismét szén-dioxidot ad le, ezzel együtt hidrogént, amelyet a NAD+ vagy FAD+ -ok kötnek meg. Így egy 4 szénatomszámú molekula, oxálecetsav keletkezik és a folyamat előről indul. Ennek így nem sok értelmét láthatod, mert mindössze 2 ATP keletkezik a folyamat során, viszont a megmaradt sok NADH + H+ (vagy FADH + H+) a terminális oxidáció során még további 34 ATP-t állíthat elő.

Azért van különbség a 2 ciklus között bőven. Mi így tanultuk, remélem hogy tudtam segíteni.



16/F

2012. nov. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! :)
2012. nov. 7. 08:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!