Hogyan számoljuk ki, hogy hol van egy elem a periódusos rendszerben?
Úgyértem a cellás ábrázolás megy, mi még csak úgy tanultuk (nem tudom, létezik-e másféle megoldás).
De nem tudom eldönteni, hogy hanyadik csoportban van az elem pl:
29 Cu
s p d
1.K II
2.L II IIIIII
3.M II IIIIII IIIIIIIII
4.O II
Itt ugye most a 3d(9) telítetlen. A 4s(2) nem?
Itt miért nem kell beleszámolni a külső hély elektronjait? A 4s-t?
Ha a Brómmal (35 Br) is megcsináljátok akkor ott meg miért kell a 4s(2) és a 4p(5)-t is beleszámolni, és akkor így lesz VII.A csop.??? Miért??
Szia!
Pont rátapintottál a lényegre a rézzel, ugyanis az nem 3d9 4s2, hanem 3d10 4s1 -energetikailag neki így a kedvezőbb (és így máris kijön a 29-es rendszám: 2+ 2+6 +2+6+10 +1, amúgy is kijönne a 29, ahogy írtad, de így helyes), de pl ha már két elektronról van szó, akkor inkább a 4s-et helyezi előtérbe és pl a nikkelnél 3d8 4s2 lesz. (am. függvénytábla periódusos rendszerébe bele van írva, úgy könnyebb...) A bróm viszont 3d-t már telítette a 4p előtt így neki a legkülső pályáján 2+5=7 elektronja van, ezért van a 7-es csoportban. Mindig abban a csoportban van, ahány külső elektronja van. (De ha mondjuk ion lesz belőle vagy kötésbe bonyolódik valakivel már eléri a nemesgáz állapotot, amire mindig is vágyott, de attól még nem lett az, így nem kerül másik csoportba, csak az elemeket soroljuk be. :P )
De, hogy kérdésedre válaszoljak, a sorrendet úgy tudod megállapítani, ha nincs előtted még egy "vak" periódusos rendszer sem, hogy: 1s2 | 2s2 2p6 | 3s2 3p6 (éés az kedvezőbb energetikailag, ha a 4s2 előbb töltődik fel, mint a 3d, mivel közelebb van a 3p-hez. Na szóval: aztán jön a) 3d10 és 4p6 | 5s2 4d10 5p6 stb... de! így egyszerűbb:
1s
2s 2p
3s 3p 3d
4s 4p 4d
5s 5p 5d
És ez a piramis úgy működik hogy ferde balra lefele mutató párhuzamos vonalakat húzol bele és megmutatja hogy vannak feltöltődés sorrendjében a pályák. (úgy hogy az előbbi sorrend jöjjön ki belőle).
(Ja, és ez biztos csak elírás, de az M héj után nem O jön, hanem N) :)
Egy kicsit hosszú lett, de remélem érthető...
Szia, nagyon köszönöm!
Kérdés: Miért úgy rendeződik el? Mikor a pályák energetikai sorrendje nem olyan? 1s<2s<2p<3s<3p<4s<3d<4p<5s<4d<5p...7s? Van valami szabály rá, hogy ezeket a "kivételeket" megtanuljam?
Plusz még, a vegyérték elektronok ha minden pálya/héj telített, akkor az utolsó héj elektronjai?
Vagy ha nem telített az összes pálya, akkor a telítetlen pálya ÖSSZES elektronja, ÉS az utolsó héj elektronjai??
A kivételeket meg kell tanulni, lehet hogy van rá szabály, ezt nem tudom, de: Cr, Cu, Nb, Mo, Ru, Rh, Pd, Ag biztosan, lehet hogy van még...
"A vegyértékelektronok a legkülső, még le nem zárt héjon lévő elektronok, melyek kémiai reakciókban vesznek részt. A d-mező fémeinél ide tartoznak még a le nem zárt d-alhéj elektronjai is. Ami nem vegyérték elektron az atomban, az az atomtörzshöz tartozik." /Ennyit kellene tudnod kémiából/
(első voltam)
Az ns és az (n-1)d alhéjak energiaszintje olyan közel van egymáshoz, hogy egyes esetekben (pl. I B csoportnál) energetikailag az kedvezőbb, ha a d-alhéj telített és az ns alhéj telítetlen {ns1(n-1)d10].
Ezt azzal magyarázhatod meg magaadnak, hogy ha ns2-t veszünk, ott számolni kell a két elektron egymást taszító hatásával is. Mert ugye egy atompályán vannak (ns). És erre igaz a Pauli elve, miszerint egy atompályán max 2 elektron tartózkodhat. A Hund-szabály szerint meg minél több a párosítatlan, annál kedvezőbb - de ez egy alhéjra vonatkozik mondjuk (s, p, d vagy f).
Ez volt a válaszom a kérdésedre, amit a legutóbbi hozzászólásodban tettél fel. A többi kérdést utána már nem bírtam értelmezni, de hátha ez is segítségedre válik, leírom:
vegyértékelektronokról:
azok az e--k, amelyek a kémiai reakciókban részt vesznek, ill. befolyásolják a képződő részecskék tulajdonságait (pl. moleulákban a nemkötő e-párok is befolyáasolják az alakot, a kötésszögeket.) Ezek a pr főcsoportjaiban található elemeknél a legkülső héj elektronjai. Pl. 32-es rendszámú elemnél 4s24p2.
helytelen vegyértékhéjnak nevezni a "le nem zárt" héjat, mivel akkor pl a 19-es rendszámú K vegyértéke--ja nemcsak a 4s alhéjon levő 1 e- lenne, hanem ezenkívl a 3s és 3p alhéjon levők is ide tartoznának, hiszen bár a 3s2p6 e-szerkezet viszonylag stablis, zárt, ún. nemesházszerkezet - az M héjhoz még üres 3d alhéj is tartozik, vagyis telítetlen.
Hibás vagy pontatlan egyes esetekben vegyértékhéjról beszélni, mivel pl a d-mező elemeinél a vegyértéke- 2 héjról, sőt az egyik (a kisebb főkvantumszámú) héjnak csak az egyik alhéjáról (a d-alhéjról) származnak.
Villányi A. - Összefoglaló középiskolásoknak című könyvéből idéztem, remélem, hogy az elgépelések és a rövidítések nem nehezítik a megértést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!