Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Még az anyaméhben eldöl, hogy...

Még az anyaméhben eldöl, hogy rákosak leszünk-e vagy sem? Elöre be vagyunk genetikailag kódolva, mindegy, hogy az életünket hogyan éljük?

Figyelt kérdés
2012. nov. 1. 06:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Még az anyaméhben eldöl, hogy rákosak leszünk-e vagy sem?"

Aki egy kicsit is ismeri a rák kialakulását az tudja, hogy ez nem kérdés: mindenki rákos lesz, csak vannak, akik hamarabb meghalnak.


"Elöre be vagyunk genetikailag kódolva, mindegy, hogy az életünket hogyan éljük?"

Nyilván nagyon sok előre eldöntött dolog van: hordozhatsz mutációkat, amik hajlamosítani fognak bizonyos ráktípusokra. De a környezet és az életmód nagyon sokat számít. Megfelelő életmóddal maximálhatod a génjeidben lévő potenciált, azon csak rontani lehet. Olyan ez, mint a kocsik: nem mindegy, hogy valaki trabantot vazat vagy mercit, de ha nem vigyáz a mercire lehet, hogy előbb-utóbb rosszabbul fog menni, mint a trabant. De egy trabantot akárhogy óvsz és tuningolsz, sose lesz merci.

That's life...

2012. nov. 1. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Aligha. Ezzel legfeljebb az nyugtatja magát, aki meg próbál megszabadulni az egészséges életmód gondolatától.
2012. nov. 1. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem. Szerintem minden betegségnek, köztük a ráknak is van vmi genetikai alapja, azaz vmiféle hajlamosító tényező.

De simán lehet, hogy nem jönne elő, ha az ember normálisan, egészségesen élne.

Pl. lehet nem lenne vki tüdőrákos 50 évesen, ha nem cigizne, hiába van elvileg belekódolva a hajlamosság rá.

2012. nov. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Arra gondolok, hogy vannak olyan emberek, akik végigdohányozzák az életüket, és 85 évesen meghalnak, mert már öregek, mások pedig 40-50 évesen tüdörákot kapnak úgy, hogy soha életükben nem gyújtottak rá.
2012. nov. 1. 12:41
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezért mondják azt, hogy a dohányzás egy RIZIKÓFAKOR. Ami annyit jelent, hogy nem leszel automatikusan rákos, ha dohányzol, csak erőtejesen megnő az esélyed rá.

Egyébként van egy rakás féle tüdőrák (laphám, adenocarcinoma, kissejtes stb.), és vmelyik nagyon erős összefüggést mutat a dohányzással, vmelyik meg egyforma arányban fordul elő dohányzók és nem dohányzók között.

2012. nov. 1. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
47%
A sejtek (makro és mikro) működése elég bonyolult dolog, és nagyon sok mindenre nincs még válasz. Az biztos, hogy az egyes emberek konkrét dologra (mondjuk a rákra, vagy szívizomsorvadásra) vonatkozó génjei nem egyformák. Ebből következik, hogy van, akinél jobban, van akinél kevésbé képes az a folyamat lezajlani, amit a betegségnek nevezünk. Ezt nevezik hajlamnak. De az is biztos, hogy az életmód a sejtműködésre lényeges hatással van, csak nem pontosan tudják, hogy milyen életmód hogyan. Olyan ökölszabály ismert, hogy a mozgás csökkenti a keringési betegségek kialakulását, de az azért elég nagyvonalú kijelentés. Tehát simán elképzelhető, hogy valaki hajlamosabb egy betegségre, de olyan az életmódja, ami kompenzálja a hajlamát. Más pedig zűrös életet él, de erős a szervezetének ellenállása, az kompenzálja a zűrös élet rossz hatásait. Ma csak kevés folyamatra van viszonylag pontos válasz. A legtöbb esetben csak feltételezések vannak, vagy az se.
2012. nov. 1. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!